Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co może być pomocne w ustaleniu płodnych dni?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Uważam, że ustalanie płodnych dni i ścisłe przestrzeganie współżycia tylko wtedy, niepotrzebnie ogranicza aktywność seksualną. Tak naprawdę to niewiele daje wyznaczanie przez pacjentkę samodzielnie okresów płodności i narzucenie sobie tylko wtedy współżycia z partnerem. Ustalanie płodnych dni tylko wtedy ma sens, jeśli robimy to z lekarzem i jest potrzebne, kiedy przynajmniej po roku regularnego współżycia nie ma oczekiwanej i chcianej ciąży.

 

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Lekarz ustala płodne dni po to, żeby sprawdzić, czy jajniki pracują poprawnie. Powszechnie mówi się, że jest to ocena zdolności do jajeczkowania. O płodnych dniach świadczy też fizjologia kobiety, np. zwiększona ilość wydzieliny w pochwie w środku cyklu lub ból dolnej części brzucha, który kobieta odczuwa przy pękaniu pęcherzyka.

Kobieta też może kontrolować swoje płodne dni przez codzienne pomiary porannej ciepłoty ciała – jej spadek w środku cyklu jest oznaką jajeczkowania, a wzrost w drugiej połowie cyklu przemawia za funkcją ciałka żółtego. Ale ten sposób jest bardzo uciążliwy.

Pomocne mogą być także testy owulacyjne, za pomocą których kobieta może sama określić rozpoczęcie owulacji. Płodny okres trwa przez około 36 godzin od pozytywnego wyniku testu i w tym czasie wzrasta szansa na zajście w ciążę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Kokoszka88 | 12-02-2019 13:02:07

    Ja do wyznaczania dni płodnych wykorzystuje komputer cyklu myway, który robi to bardzo precyzyjnie. Stosuje go już od kilku lat. Kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się prawa, które nałożyłoby na ojców w całej Unii Europejskiej obowiązek opieki nad noworodkiem podczas dwutygodniowego urlopu.

Tata na urlopie tacierzyńskim i wychowawczym

W Szwecji 42 proc. ojców korzysta z 60-dniowego urlopu rodzicielskiego. W Polsce na urlop wychowawczy decyduje się tylko 2 proc. ojców.

czytaj

Poród bez nacinania trwa nieco dłużej, bo główka pokonuje większy opór mięśni krocza i naciągniętej skóry.

Nacięcie krocza podczas porodu. Gojenie, powikłania

Dużo poważniejsze od samoistnych pęknięć krocza mogą być konsekwencje jego nacięcia. Tymczasem w Polsce wciąż nacina się krocze rutynowo. W Danii, w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji odsetek pacjentek z naciętym kroczem wynosi niewiele ponad 10 proc. W...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj