Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak zapobiegać zatwardzeniom u niemowlaków (6-12 miesięcy)? Co robić, jeśli już się pojawią?

Twój Ekspert Pediatra

Przede wszystkim, warto wiedzieć, czy jest to problem nowy, czy też kłopoty niemowlę miało już od samego urodzenia. Jeżeli już oddanie smółki wiązało się z problemem, to niezwłocznie należy się zgłosić po pomoc pediatry.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Jeżeli natomiast zaparcia zaczęły pojawiać się niedawno, to raczej nie ma powodu do niepokoju, gdyż jest to bardzo powszechny problem u dzieci.

Pierwsze zaparcia pojawiają się zazwyczaj już koło 4. miesiąca życia, kiedy to układ pokarmowy dziecka dojrzewa na tyle, ze pokarm, jakim jest mleko, jest trawiony i wykorzystywany w całości, zupełnie jak pokarm kosmonautów. Wówczas pojawia się potrzeba wprowadzenia do diety innych pokarmów, którymi są na początku soki owocowe, a następnie owoce i warzywa. U większości dzieci początkowe problemy z suchym, zapartym stolcem ustępują po rozszerzeniu diety.

Po 10. miesiącu życia można sięgnąć po naturalne jogurty. Jeżeli problem nie ustąpi może być konieczna dalsza diagnostyka lekarska. Twój lekarz sprawdzi, czy nie dziecko nie cierpi na którąś z przewlekłych chorób przewodu pokarmowego, które objawiają się właśnie trudnościami z wypróżnieniem.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: układ pokarmowy, kupka, choroby, ból brzucha

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj