Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alimenty na dziecko. Jak i kiedy wnioskować?

Wysokość alimentów zależy od możliwości rodzica i potrzeb dziecka

Alimenty to nic innego jak zapewnienie środków utrzymania i wychowania - najczęściej to zobowiązanie rodziców wobec dzieci (istnieje też np. obowiązek alimentacyjny małżonków wobec siebie, rodziców czy też rodzeństwa, ale to oddzielny temat). Zobowiązanie rodziców wobec dzieci powstaje w momencie przyjścia dziecka na świat i trwa do czasu uzyskania przez nie pełnoletności lub zakończenia nauki.

Obniżenie alimentów jest możliwe, kiedy płacący poważnie zachorował, przeszedł na rentę i ledwo mu starcza do pierwszego.

Fot, iStockphoto

Obniżenie alimentów jest możliwe, kiedy płacący poważnie zachorował, przeszedł na rentę i ledwo mu starcza do pierwszego.

Zgodnie z prawem zobowiązanie alimentacyjne można wypełniać na różne sposoby - jedno z rodziców może samo w całości łożyć na utrzymanie dziecka, płacić czynsz, spłacać kredyt mieszkaniowy itd., a drugie opiekować się dzieckiem w domu. W tym przypadku to drugie również wypełnia obowiązek alimentacyjny, bo chodzi w nim nie tylko o pieniądze, ale i o opiekę nad dzieckiem i uczestniczenie w procesie wychowania.

W powszechnym rozumieniu alimenty to jednak finansowe wsparcie, jakie jedno z rodziców udziela drugiemu (w praktyce najczęściej ojciec matce) z przeznaczeniem na utrzymanie dziecka w sytuacji, kiedy rodzice przestają żyć ze sobą.

 

Jak zabiegać o alimenty?

Jeżeli rodzic nie chce wykonywać obowiązku alimentacyjnego dobrowolnie, należy wnieść sprawę do sądu rejonowego - w miejscu zamieszkania matki lub ojca. Co istotne, prawo do domagania się alimentów przysługuje niezależnie od faktu, czy rodzice są małżonkami, czy są po rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa, żyją w konkubinacie etc. (będąca w toku sprawa rozwodowa powoduje zawieszenie postępowania o alimenty, w wyroku rozwodowym sąd orzeka także o alimentach). Alimenty przysługują więc również na dziecko pozamałżeńskie.

Nie ma też znaczenia, czy rodzice kiedykolwiek mieszkali razem. Koniecznie trzeba załączyć odpis aktu urodzenia dziecka, który wskazuje na jego rodziców (uzyskamy go w Urzędzie Stanu Cywilnego).

Osoba występująca w imieniu dziecka o alimenty jest zwolniona od kosztów sądowych - obciążony nimi zostanie pozwany, jeśli przegra sprawę.

Jak wypełnić wniosek o alimenty? W pozwie trzeba wpisać wysokość żądanej kwoty wraz z uzasadnieniem. To znaczy, że musimy wskazać potrzeby związane z utrzymaniem dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe drugiego rodzica. Zestawienie miesięcznych kosztów utrzymania dziecka powinno obejmować wydatki na jedzenie, naukę, ubrania, leczenie, a nawet rozrywkę. Do tego dodajemy koszty obciążające budżet rzadziej niż raz na miesiąc, np. zakup podręczników, wyjazd na wakacje. Należy je zsumować, podzielić na 12 miesięcy i dodać do bieżących kosztów utrzymania. W ten sposób uzyskamy całkowity miesięczny koszt utrzymania dziecka.

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje orzeczenie. W jej trakcie możliwe jest zawarcie ugody między stronami. Ma ona takie samo znaczenie jak wyrok. - Ugody się zdarzają w 10-15 proc. spraw prowadzonych w naszej kancelarii - mówi mec. Krystyna Jachacy, która specjalizuje się w tej dziedzinie. - Najczęściej zawierają je ludzie dobrze wykształceni, którzy rozumieją, że szybkie zakończenie sporu jest wartością.

Duża w tym rola sądu, który odpowiednią argumentacją może przekonać strony do porozumienia. Zdarza się bowiem, że pozew o alimenty składa osoba, która chce w ten sposób dokuczyć lub zemścić się na partnerze.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 24-02-2015 17:34:08

    Szkoda tylko, że w Polsce gdzie jest tak powszechne zatrudnienie na czarno albo na najniższą krajową ( resztą sumy dostaje się "pod stołem") alimenty mogą bardzo niskie. Taką sytuację ma właśnie koleżanka. Jej były facet pracuje na czarno, ma super samochód a alimentów płacić teoretycznie nie może bo przecież nie ma środków do życia.

Poczytaj również

Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj