Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawki. Bezpieczeństwo ważniejsze od ceny

Piłki pełne ftalanów

Wciąż ponad 80 proc. zabawek, dostępnych na europejskich rynkach, pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich. Bezpieczeństwo produktów nie jest tam, oględnie mówiąc, priorytetem w procesie produkcji. W 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy tzw. dyrektywy zabawkowej z 2011 roku, która dotyczy wszystkich produktów, używanych przez dzieci poniżej 14. roku życia w czasie zabawy. Tym razem nowe przepisy określą dopuszczalny maksymalny poziom kadmu w zabawkach.

Zanim kupimy zabawkę, trzeba się jej przyjrzeć pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci.

Fot, BE&W

Zanim kupimy zabawkę, trzeba się jej przyjrzeć pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci.

Problem w tym, że dyrektywa nie eliminuje z rynku zabawek niebezpiecznych, z którymi dzieci nie powinny mieć nigdy nic wspólnego. Ich wprowadzanie do obrotu jest nielegalne, przedsiębiorca – w razie kontroli inspekcji handlowej – ma kłopoty, a jednak wystarczy wejść do zwykłego osiedlowego sklepiku z zabawkami importowanymi z Azji, by móc kupić np. zabawki, które śmierdzą jak gumowe buty. W miękkich gumowych piłkach może się znajdować nawet 30 proc. ftalanów, substancji odpowiedzialnych za zaburzenia hormonalne zarówno u dziewczynek jak i chłopców.

Rok temu Komisja Europejska rozpoczęła kampanię na rzecz bezpieczeństwa zabawek. W listopadzie europejczycy zaczynają bowiem robić przedświąteczne zakupy, których ważną częścią są prezenty dla dzieci - przede wszystkim zabawki.

Nawet jak w tym roku kampanii takiej nie będzie bądźcie czujni. Nauczcie się kupować bezpieczne zabawki . Na co zwracać szczególną uwagę? Przeczytajcie na eBobas.pl
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • konaro167 | 23-10-2014 15:08:10

    Dlatego ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem dawania małym dzieciom drobnych klocków i części. Sam miałem taką sytuację, że dziecko zachłysnłęło się drobnym elementem, na szczęście nic się nie stało.
  • Bernadetka | 17-03-2021 09:23:58

    Ja też uważam, że klocki powinno dawać się dzieciom od pewnego wieku, kiedy już mamy pewność, że nie będzie ich wsadzać do buzi. Generalnie klocki to bardzo fajna i kreatywna zabawka, polecam poczytać ciekawostki o klockach lego – Lego Masters Daniel i Wiktor Korcz , myślę, że warto wiedzieć takie rzeczy mając w domu dzieci w wieku około 6-8 lat, bo to chyba wtedy najbardziej kręci je zabawa kl...
  • Anonimowy użytkownik | 18-03-2021 12:47:42

    Ja swojemu 3-letniemu synkowi kupiłem fajny basenik z kulkami ,jak się cieszył maluszek .zakupiłem to ze strony:
  • kamyki_80 | 19-04-2021 09:06:24

    Ja wykonałam pluszaki sama Kupiłam miłą w dotyku tkaninę, trochę wypełniacza i wg własnej wizji uszyłam misie bez zbędnych guzików, które mogą stać się niebezpieczne i wiązać z ryzykiem połknięcia.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Niedojrzała soczewka  do około 12. roku  nie jest w stanie przefiltrować promieni UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, to konieczność, a nie szpan

Coraz słabsza powłoka ozonowa sprawia, że do oka dociera więcej promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia oczu, zapalenia rogówki czy spojówek. Dlatego nie tylko swoje, ale i oczy maluchów trzeba osłaniać.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj