Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Łożysko w ciąży. Kiedy się tworzy?

Niezbędne dla rozwoju ciąży i dziecka

Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materii. Łożysko stymuluje wydzielanie hormonów umożliwiających utrzymanie ciąży do czasu porodu.

Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materi

Fot. Fotolia

Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materi

Jak i kiedy tworzy się łożysko? Między trzecim a piątym dniem po zapłodnieniu komórka jajowa przekształca się w blastocystę. Zlepek komórek dostaje się do macicy i między piątym a ósmym dniem zagnieżdża w błonie śluzowej macicy . Blastocysta w większości zbudowana jest z jednej warstwy komórek, choć jest wyjątek: kilka (trzy, cztery) komórki tworzą „zgrubienie”, z którego rozwija się łożysko.

Wraz ze wzrostem łożyska część komórek przekształca się w błonę płodową, nazywaną również kosmówką, która otacza powstający embrion. Worek owodniowy tworzy się z wewnętrznej warstwy komórek przed końcem dwunastego dnia po zapłodnieniu. Na dalszym etapie rozwoju łożyska kosmek łożyskowy zagłębia się w ścianie macicy – jest to proces, który prowadzi do powstania sieci łączącej macicę z łożyskiem.
Łożysko jest w pełni ukształtowane ok. 12-13 tygodnia ciąży, natomiast pełną dojrzałość osiąga ok. 34 tygodnia ciąży.

Łożysko w ciąży dostarcza dziecku tlen, substancje odżywcze, przeciwciała, itp., i jednocześnie zabiera dwutlenek węgla, zbędne produkty przemiany materii i mocznik. Produkty te przenikają w łożysku do krwiobiegu matki i są wydalane.

Wymiana tlenu i dwutlenku węgla poprzez łożysko umożliwia maluszkowi oddychanie, więc zastępuje pracę płuc. Przez łożysko dziecko dostaje substancje mineralne i witaminy, a w końcowym etapie ciąży również przeciwciała, które zapewnią odporność w pierwszych tygodniach życia.

Do organizmu dziecka przez łożysko trafiają też substancje zawarte w produktach szkodliwych (alkohol, papierosy, używki, leki). Łożysko nie zatrzymuje także drobnoustrojów, między innymi wirusa różyczki.

Bardzo ważną funkcją łożyska jest produkcja hormonów: progesteronu, estrogenów, gonadotropiny kosmówkowej i somatomammotropiny. Hormony te są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju maluszka.

Lekarz prowadzący ciążę podczas wizyt ocenia pracę łożyska, jeśli zaś wystąpią jakiekolwiek zaburzenia, kontrola lekarska zostaje wzmocniona. Nieprawidłowości dotyczą zazwyczaj łożyska przodującego, przedwczesnego odklejania się łożyska i przedwczesnego starzenia się łożyska.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj