Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jakich sytuacjach na pewno nie należy współżyć po porodzie?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia jest każde krwawienie z pochwy. Zdarza się, że duże uszkodzenia w czasie porodu goją się bardzo długo.

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

W okresie karmienia piersią organizm kobiety produkuje niskie stężenia hormonów. Przez co pochwa produkuje mniej śluzu. I właśnie często w czasie laktacji kobiety mają uczucie suchości oraz bardzo przykre nawracające grzybice, które w postaci silnych upławów miały już w ciąży, a po porodzie przekształcają się one w ostre stany. To boli i piecze.

Innym przeciwwskazaniem do współżycia jest brak zabezpieczenia przed następną ciążą. No chyba, że ktoś chce mieć tak szybko następne dziecko. Kobiety po urodzeniu dziecka najczęściej pytają mnie, jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą po okresie połogu i w czasie karmienia piersią. Mówię im, że mocna laktacja, czyli osiem karmień dziennie i brak przerwy nocnej w karmieniu, przez pierwsze pół roku po porodzie minimalizuje możliwość zajścia w ciążę, ale jej nie wyklucza. Jednak im dalej, im dłuższy okres po porodzie, tym większe jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli się jej chce na razie uniknąć, trzeba pomyśleć o antykoncepcji.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzice, połóg, karmienie piersią, emocje, antykoncepcja

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj