Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Po jakim czasie bezskutecznych prób zajścia w ciążę kobieta po 30. roku życia powinna się zaniepokoić i zwrócić do lekarza o poradę?

Twoj Ekspert Ginekolog Położnik

Definicja bezpłodności mówi, że jeśli po roku regularnych stosunków, bez stosowania zabezpieczeń, kobieta nie zachodzi w ciążę, to para powinna zgłosić się do ginekologa, specjalisty od leczenia bezpłodności. Tu przestrzegam - przedwczesne zgłaszanie się do lekarza jest bardzo niekorzystne, szczególnie dla psychiki partnerów. Robienie problemu z niezajścia w ciążę przed upływem przynajmniej roku, może prowadzić do ciężko odwracalnej blokady w psychice i utrudnić naturalne zajście w ciążę.

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Często zdarza się, że pary adoptują dzieci i nagle coś odblokowuje się w ich psychice i zaczynają rodzić swoje. Oczywiście trzeba się zgłosić do lekarza, jeśli kobieta ma wyraźnie nieregularny cykl albo są problemy z odbywaniem stosunku. Proszę jednak pary, żeby nie traktowały zajścia w ciążę jak „robienie” dzieci według matematycznych reguł. Niech to się toczy normalnie, trzeba mieć regularne stosunki, ale nie z kalkulatorem w ręku, tylko zgodnie ze swoim temperamentem.

Statystyki pokazują, że ok. 85 proc. par w Polsce (i na świecie) zachodzi w ciążę bez problemów, a co szósta nie może mieć dziecka. Stanowi to u nas ok. miliona par. Ten odsetek również jest tak duży na świecie, dlatego WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała bezpłodność za chorobę społeczną. Miesięczny wskaźnik płodności mówi, że 20 kobiet na 100 zachodzi w ciążę, jeśli kobieta jest przed 30. rokiem życia. A im bliżej 40-ki liczba ta zmniejsza się do 5.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj