Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Grillujemy z dziećmi

Dania najprostsze i lekkie

Dzieci uwielbiają potrawy z grilla. Kaszanką, przerośniętym karczkiem, golonką w piwie czy tłustym boczkiem lepiej ich jednak nie raczyć. Jak więc urządzić dzieciom wspaniałą zabawę połączoną z ucztą w ogrodzie?

Przed podaniem dzieciom, dla bezpieczeństwa, należy mięso zrzucić z ostrych patyczków

Fot. Jerzy Kłeczek

Przed podaniem dzieciom, dla bezpieczeństwa, należy mięso zrzucić z ostrych patyczków

Maluchy lubią uczestniczyć w domowych przyjęciach, czują się wtedy doroślejsze i doceniane. Letnie imprezy w przydomowych ogródkach nie krępują ich stołowo-domową etykietą, mogą biegać i bawić się z rówieśnikami. Kilka prostych zabiegów kulinarnych sprawi, że przyjęcie dorosłych w ogrodzie, zamieni się w kinderparty. Jednak dzieci poniżej pierwszego roku życia w ogóle nie powinny jeść grillowanych potraw. Nawet dla tych nieco starszych przysmaki z żaru to bardziej odmiana, ciekawostka kulinarna, niż główne danie.
- Do trzeciego roku życia żołądek dziecka się rozwija i do tego czasu powinno jeść rzeczy lekkostrawne i raczej gotowane niż smażone – przestrzega Barbara Bugaj, dietetyczka z firmy „Natura i medycyna“ w Krakowie. – Nawet tylko do spróbowania nie wszystko dla dziecka się nadaje – przestrzega.

 

Kiełbaska bez skóry

Ale już trzyletniemu malcowi śmiało można podać niewielką kiełbaskę z rusztu – najlepiej białą, bo wędliny wcześniej wędzone poddane na ruszcie kolejnej obróbce termicznej są twardsze i bardziej suche. Lekarze i dietetycy zalecają, by dzieciom obierać je ze skóry. Trzeba też bardzo uważać, by kiełbaski dla dzieci tylko przyrumienić, a nie spalić.
- Spalone potrawy są szkodliwe nawet dla dorosłych – przestrzega Barbara Bugaj.
Do tego trzeba podać jakąś sałatkę albo przynajmniej skrojone pomidory (lub ogórki – mogą być kiszone) i odrobinę majonezu, keczupu lub najzdrowszego, bo zrobionego samodzielnie dipu – pomidorowego lub czosnkowego.

 

Polędwiczki z kurczaka

Zdrowsze dla dzieci od kiełbaski będą delikatne polędwiczki z piersi kurczaka. Wykrawamy je, dokładnie myjemy a następnie wrzucamy do marynaty, np: 1 łyżka miodu, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżka soku z cytryny plus zioła w proszku w konfiguracji, którą lubimy. Tak delikatne mięso można wrzucić na ruszt już po pół godzinie bejcowania.
Uwaga! Polędwiczki grillują się błyskawicznie – przy mocnym żarze czasami wystarczy trzymać na po minucie z każdej strony!

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • tomatoss | 01-04-2011 21:35:21

    Mój synek wprost uwielbia kiełbaskę z grilla.Już dziś się pytał kiedy będziemy grillować.No,niedługo sezon się zacznie.
  • martynka002 | 19-01-2015 14:16:41

    my uwielbiamy grillowac, a jak mala podrosnie mamy nadzieje , że również polubi przysmaki z grilla
  • Sandra222 | 05-09-2015 08:32:24

    Nam także zdarza się często grillować, dlatego takie porady na pewno się przydadzą, bo jeszcze nic z grilla dla dzieciaków nie podawaliśmy
  • Evelllyn | 18-09-2015 01:35:25

    Na słodko polecam grillowane jabłka i banany. Można posypać cukrem waniliowym, albo dodać kawałek czekolady, który pod wpływem ciepła się rozpuści.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj