Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wzrok dziecka

Krótkowzroczności można zapobiegać!

Złe ustawienie ławek w szkołach, za niskie krzesła, nieprawidłowe oświetlenie, uboga w warzywa i owoce dieta — to wszystko sprawia, że uczniom pogarsza się wzrok. Z roku na rok przybywa krótkowidzów.

Rodzice ponoszą część winy za to, że wśród dzieci przybywa krótkowidzów.

Fot. iStockphoto

Rodzice ponoszą część winy za to, że wśród dzieci przybywa krótkowidzów.

Według danych bielskiej kliniki Okulus, w Polsce jest pięć razy więcej krótkowidzów, niż jeszcze kilkanaście lat temu. — To efekt złych nawyków. Zamiast podać dzieciom kolorowe klocki do układania, rodzice włączają bajki, które absorbują uwagę i psują oczy. Oko skupione na jednym obrazie męczy się, męczą się też mięśnie oka, dziecko rzadziej mruga, w związku z czym spojówki są zaczerwienione, a to przekłada się na osłabienie widzenia — mówi dr Iwona Filipecka, okulistka z Okulusa.

O tym, że brak zabaw na świeżym powietrzu może źle wpływać na wzrok dzieci, świadczą badania przeprowadzone w Sidney (Australia) i Singapurze na dzieciach w wieku 6-7 lat. Australijscy naukowcy wzięli pod uwagę te dwa miasta, gdyż w obu dzieci spędzają podobną ilość czasu przed komputerem czy telewizorem. Mimo tego podobieństwa, okazało się jednak, że w Sidney aż 29,7 proc. dzieci w tym wieku ma krótkowzroczność, a w Singapurze tylko 3,3 proc..
W toku dalszych badań ustalono, że mali mieszkańcy Sidney bawią się na dworze tylko przez 3,1 godziny w tygodniu, a w Singapurze 13,7 godziny na tydzień. Choć nie potwierdzono dotąd, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowy pomiędzy jakością wzroku, a czasem spędzanym na dworze, wyniki badań coś sugerują.

Światło dzienne z lewej strony, ale dla praworęcznych

Wzrok pogarsza się także w szkole. — Przy organizowaniu sali lekcyjnej nie bierze się pod uwagę wzroku dzieci, a zwykle ich wzrost. I te najwyższe, najczęściej siedzą na końcu sali, a jak wynika z wielu badań, wysokie dzieci częściej mają krótkowzroczność. Uczniowie, którzy noszą okulary nie powinny siedzieć daleko od tablicy. Poza tym, jeśli sala jest szeroka, uczniowie widzą tablicę po różnym kątem, co może powodować błędy np. w przepisywaniu tekstów — mówi okulistka.

Klasy, w których dzieci spędzają po kilka godzin, powinny być dobrze oświetlone, jasne i powinno wpadać do nich jak najwięcej światła dziennego. — Na tekst, który czytamy, światło powinno padać z lewej strony dla dzieci praworęcznych, i z prawej dla dzieci leworęcznych — podpowiada dr Filipecka. Dzieci rozpoczynające rok szkolny, powinny być badane przez okulistę, najlepiej raz w roku. — Krótkowidzami najczęściej zostają 8 i 9-ciolatki, dlatego im wcześniej wykryta wada wzroku, tym większe szanse na jej wyleczenie — mówi.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • halina2159 | 24-09-2014 10:18:42

    cieszę sie że trafiłam na ten artykuł wzrok jest bardzo ważny a w szkole wychodzą wszystkie jego wady i nie leczone mogą powodowac trudności w nauce a nawet bóle głowy .Nasza córka od małego miała zeza chodziliśmy do lekarza na kontrolę takze po fototerapi jednak zawsze mówiono że wszystko jest ok nas jednak nadal niepokoiły oczka córki i poszlismy na konsultacje do innego okulisty i ten od raz...
  • martynka002 | 20-01-2015 22:17:36

    wzrok jest bardzo ważny , teraz coraz wiecej dzieci miewają wady a to wszystko przez niekontrolowane siedzenie przed telewizorem , gry komputerowe przy ktorych dzieci pochlaniaja najwiecej czasu...niestety. Więc warto wybrac sie do okulisty od czasu do czasu i zbadac czy wszystko jest okey. Lepiej zapobiegac niz leczyc
  • wojtaszek | 08-02-2015 21:15:14

    Ja również uważam że dzieci w szkołach powinny mieć kilkuminutowe przerwy podczas lekcji podczas których ich wzrok, mięśnie, kręgosłup mogłyby troszkę poćwiczyć. Czytałam kiedyś że za granicą duże korporacje wprowadzają obowiazek ćwiczeń pod okiem trenerów w godzinach pracy i dzieki tym ćwiczeniom jakość i wydajność pracy uległa poprawie.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Niedojrzała soczewka  do około 12. roku  nie jest w stanie przefiltrować promieni UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, to konieczność, a nie szpan

Coraz słabsza powłoka ozonowa sprawia, że do oka dociera więcej promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia oczu, zapalenia rogówki czy spojówek. Dlatego nie tylko swoje, ale i oczy maluchów trzeba osłaniać.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj