Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pozyskać uwagę dzieci w wieku szkolnym

Biały szum sprzyja koncentracji

Odtwarzanie tzw. białego szumu podczas lekcji pomaga w nauce dzieciom, które mają problemy z koncentracją.

Badania na ten temat opublikowano w magazynie BioMed Central. Autorzy opracowania „Funkcje behawioralne i mózgowe” przetestowali wpływ tzw. białego szumu w grupie 51 dzieci ze szkoły podstawowej.

Okazało się, że jednostajny szum (np. taki, jaki emituje radio nie nastawione na żadną konkretną stację) poprawiał zdolność zapamiętywania u dzieci, które miały problemy z koncentracją, ale rozpraszał maluchy, które wcześniej dobrze radziły sobie na lekcjach.

Dr Göran Söderlund, psycholog z Uniwersytetu Sztokholmskiego pracował z grupą naukowców, by zbadać efekty odtwarzania elektronicznego hałasu w norweskiej podstawówce. – Zanotowaliśmy znaczącą poprawę w nauce u dzieci, które nauczyciele uznawali wcześniej za nieuważne i roztargnione – mówi psycholog. – Ale zaobserwowaliśmy też, że im bardziej wzrastał poziom szumu, tym bardziej pogarszała się koncentracja i zdolność zapamiętywania u dzieci, które nie stwarzały wcześniej problemów.

By sprawdzić, jak malcy radzą sobie w ciszy i w klasie wypełnionej białym szumem, badacze polecili im zapamiętać jak najwięcej pozycji z przygotowanej wcześniej listy. To, że dzieci dotąd mniej uważne zapamiętywały coraz więcej słów pod wpływem narastającego szumu, naukowcy tłumaczą tzw. rezonansem stochastycznym. – Zjawisko polega na tym, że słaby, ledwie słyszalny sygnał staje się słyszalny dopiero, gdy pojawi się biały szum – tłumaczy dr Söderlund. – Nasze badanie po raz pierwszy połączyło rezonans stochastyczny z lepszymi funkcjami poznawczymi i uwagą u dzieci.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj