Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka osteoporozy dotyczy młodych, choć sama choroba pojawia się u ludzi starszych

Mamo, od ciebie dużo zależy!

O osteoporozie mówi się w kontekście ludzi starszych, tymczasem to młodzi mogą stosować profilaktykę, to rodzice mogą sprawić, że ich dzieci w życiu dorosłym nie będą narażone na tę chorobę cywilizacyjną. Dieta bogata w wapń i witaminy oraz regularna aktywność fizyczna od wczesnych lat, to gwarancja mocnych kości!

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Fot. BE&W

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Po 30. roku życia nasze kości, z roku na rok, zaczynają tracić na wadze. Ich demineralizacja może postępować znacznie szybciej u palaczy, osób które piją dużo alkoholu, kawy, u tych, którzy mało się ruszają i jedzą niewiele produktów bogatych w wapń.

Osteoporoza w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo. Polega na postępującym ubytku masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej, co prowadzi do częstych złamań, najczęściej kości przedramienia, nadgarstka czy kręgów (nawet podczas codziennych czynności). Częściej dotyczy kobiet po okresie menopauzy ze względu na zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenów (estrogeny korzystnie wpływają na strukturę kości).

 

Minimum szklanka mleka na zdrowe kości

Aby się przed nią ustrzec, zalecana jest jak najwcześniejsza profilaktyka. Najważniejszą rolę w niej odgrywa wapń, który jest budulcem kości, dlatego istotne jest, by dostarczać go w należytej ilości organizmowi już w dzieciństwie. Nie bez powodu specjaliści zalecają, by dzieci wypijały przynajmniej jedną szklankę mleka dziennie.

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć nie tylko wapnia, ale i magnezu, cynku, fosforu, witamin: A, D3, C, B6 oraz K, a także białka, tłuszczów i węglowodanów. – Laktoza obecna w mleku pomaga we wchłanianiu wapnia podobnie jak witamina D3 i magnez, zaś białko, a raczej obecne w nim aminokwasy wspomagają transport wapnia przez ścianę jelita, choć trzeba pamiętać, że nadmiar białka prowadzi do zwiększonego wydalania wapnia – mówi Magdalena Kanclerska, dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Magnez dostarczymy organizmowi jedząc kaszę gryczaną, fasolę, groch, orzechy laskowe, płatki owsiane. Magnez zawierają też kakao i mleko w proszku.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, dzienne zapotrzebowanie magnezu dla niemowląt do połowy roku wynosi 50 mg, powyżej pól roku do roku 70 mg,

dzieci :

1-3 lata 100-150 mg;
4-6 lat 150
7-9 lat 200 mg

Dzienne zapotrzebowanie dorosłych kobiet wynosi 300 mg, mężczyzn dorosłych 370 mg. Uwaga! Dzienne zapotrzebowanie na magnez wzrasta w II połowie ciąży do 350 mg, a podczas karmienia piersią do 380 mg dziennie. 

 

Najwięcej wapnia potrzebują niemowlęta

 

Maksymalne zapotrzebowanie na wapń (ok. 1200 mg na dzień) przypada na pierwsze miesiące życia i okres dojrzewania. W późniejszym wieku spada do 1000 mg.

Większej dawki tego pierwiastka (do 1500 mg) potrzebują kobiety w ciąży, po okresie menopauzy i osoby po 65. roku życia. By go dostarczać w odpowiednich dawkach podstawę diety powinny stanowić produkty mleczne, np. kefir, maślanka czy jogurt. – Aby zapewnić sobie właściwą ilość wapnia w ciągu dnia (ok. 1000 mg), należy np. wypić szklankę jogurtu naturalnego (150 g zawiera 292 mg wapnia), zjeść 200 g sera twarogowego i 200 g sardynek lub wypić 2 szklanki mleka (1 zawiera ok. 300 mg wapnia) i zjeść 2 plasterki sera żółtego – mówi Kanclerska. Osobom, które mają alergię na mleko krowie poleca się kozie. Zaś weganie, którzy nie jedzą nabiału, powinni przyjmować wapń w tabletkach.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • osteo | 15-12-2013 21:33:17

    Bardzo proszę o kontakt młode kobiety, które chorują na osteoporozę,przed lub po ciąży pierwszej lub kolejnej. Sama mam z tym problem, warto wymienić doświadczenia. [email protected]
  • martynka002 | 10-11-2014 21:06:16

    ciekawy artykuł , warto wiedzieć choć coś o tej chorobie
  • donnavito | 06-01-2015 11:19:13

    Gdzieś przeczytałam, ze już 4 plasterki sera dziennie pokrywają zapotrzebowanie na wapń u zdrowej osoby, warto jeśc ser żółty.
  • Doris85 | 06-04-2015 10:26:51

    Moja mama choruje na osteoporoze, wiec widze jak ona wplywa na organizm. Jesli mozemy sie przed nia uchronic spozywajac mleko czy sery - zadbajmy, aby te produkty pojawily sie na stale w naszym jadlospisie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Niedojrzała soczewka  do około 12. roku  nie jest w stanie przefiltrować promieni UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, to konieczność, a nie szpan

Coraz słabsza powłoka ozonowa sprawia, że do oka dociera więcej promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia oczu, zapalenia rogówki czy spojówek. Dlatego nie tylko swoje, ale i oczy maluchów trzeba osłaniać.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj