Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lek stosowany w terapii moczenia nocnego nadal nierefundowany

Co miesiąc 200 zł na lek dla dziecka, to dla wielu rodzin zbyt wiele

Niedawno informowaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia opracowało wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w sprawie moczenia nocnego, choroby która ciągle bywa lekceważona – również przez lekarzy. Ciągle nie ma jednak decyzji o refundowaniu leku, który w niektórych przypadkach jest jedyną skuteczną formą leczenia.

Chodzi o lek desmopresyna. Miesięczna kuracja tym preparatem – obecnie ze 100 proc. odpłatnością – to koszt ok. 200 złotych, zaś leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Takie sumy sprawiają, że farmakoterapia dla wielu rodzin jest po prostu niedostępna.

O to, by potrzebujące leku dzieci miały do niego dostęp, stara się m.in. Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci. Od dłuższego czasu problem refundacji leku jest podnoszony podczas rozmów i spotkań w Ministerstwie Zdrowia. Ministerstwo rozpoczęło nawet procedurę umieszczenia leku na liście refundacyjnej. Desmopresyna ma pozytywną ocenę merytoryczną, producent spełnił wszystkie ustawowe kryteria, prowadził również zaawansowane negocjacje dotyczące ceny leku. Jednak mimo że Komisja Ekonomiczna (organ, który przedstawia ministrowi rekomendację co do wpisania leku na listę refundacyjną) wydała – niemal jednogłośnie decyzję pozytywną, minister nie zaakceptował tej uchwały i desmopresyna nadal jest lekiem pełnopłatnym.

Moczenie nocne dotyczy w Polsce kilkuset tysięcy dzieci, ale w zdecydowanej większości przypadków stosowane są niefarmakologiczne metody leczenia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, przedszkole, nocnik, moczenie nocne, leki

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Wspólnie spędzony z mamą i tatą czas daje dziecku więcej radości, niż najlepsze zabawki

Ile zabawek i jakie powinno mieć dziecko?

Zabawa jest dla dziecka przyjemnym sposobem na naukę i rozwój, zabawki więc jako przedmiot w niej wykorzystywany przyczyniają się do rozwoju malucha. Stymulują sferę umysłową, motoryczną oraz społeczno - emocjonalną dziecka. Warto wybierać takie, które...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj