Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Klaps to zawsze porażka dorosłego

Trening rodzica

Nawet ci rodzice, którzy nie akceptują kar cielesnych, wytrąceni przez dziecko z równowagi potrafią przyłożyć klapsa. Dlaczego?

Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą, a unikniesz niepotrzebnych wybuchów dziecięcego buntu.

fot. BE&W

Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą, a unikniesz niepotrzebnych wybuchów dziecięcego buntu.

Komunikat musi być prosty i krótki

Ważną rzeczą jest, żeby dorośli niechcący sami nie prowokowali negatywnych emocji. Często rodzice uważają, że dziecko wie, czego od niego chcą, ale specjalnie nie słyszy ich poleceń czy próśb. Trzeba zadbać o to, żeby dziecko naprawdę rozumiało, co od niego chcemy. A więc - nie krzycz na dziecko i do dziecka z drugiego pokoju, tylko przyjdź do niego i powiedz, o co ci chodzi. Patrz na dziecko, kiedy do niego mówisz, dotknij ramienia albo ręki dziecka. Komunikat o tym, czego oczekujesz, musi być krótki i prosty, żeby dziecko mogło go zrozumieć. Np. do półtorarocznego czy dwuletniego dziecka nie możesz powiedzieć „posprzątaj zabawki”, ale musisz dać konkretne polecenia typu: schowaj lalki do pudełka, a klocki do szuflady. - Więcej poleceń takie małe dziecko nie posłucha. Więc nie złość się na nie, że nie ma idealnego porządku. Wykaż się cierpliwością, a nie rozdrażnieniem, pomóż dziecku sprzątać, ono przecież uczy się wszystkiego od ciebie – przekonuje psycholog.

Nie irytuj się, jeśli dziecko nie robi natychmiast tego, czego od niego oczekujesz. Daj mu czas na dokończenie zabawy. Pytaj dziecko o jego zdanie w sprawach, które go dotyczą, a unikniesz niepotrzebnych wybuchów dziecięcego buntu i swojej złości. Małemu dziecku (1,5 rocznemu, 2- i 3-latkowi) daj zawsze dwie propozycje (więcej to dla niego już chaos). Zapytaj np., jaką chce bluzkę: zieloną czy niebieską albo co zje na kolację: naleśnika czy tosta z dżemem. Jeśli pozwalasz mu zdecydować, zgódź się na jego wybór. Pokażesz mu, że jest kimś ważnym, że się je szanuje i kocha.

 

Pozytywne polecenia lepsze od zakazu

Reaguj szybko i pozytywnie. Jeśli jakieś zachowanie dziecka drażni cię, ważne, jak mu zwracasz uwagę. – Lepszy efekt uzyskasz, jeśli powiesz „zrób tak” niż „nie rób tak”, lepiej powiedzieć „odsuń się” niż „nie zasłaniaj mi”, lepiej „zatrzymaj się” niż „nie biegnij” - tłumaczy Marlena Trąbińska Haduch. – Mów dziecku, co jest nieakceptowalne, ale zawsze dawaj konkretną alternatywę, bo tylko wtedy twój przekaz będzie dla niego zrozumiały – dodaje psycholog. Na przykład dwulatek biegnie po chodniku w stronę przejścia dla pieszych. Oczywiste jest , że krzyczysz do niego „stój” albo „stop” ( nie „nie biegnij”, bo zatrzyma się i za sekundę znów zacznie biec). Potem musisz wytłumaczyć, że teraz, gdy przechodzicie przez ulicę, będziesz go trzymała za rękę, a na placu zabaw będzie mógł biegać.

- Nie trać z dzieckiem kontaktu, nie kłóć się z nim, a pamiętaj, że możesz dowolnie pokierować jego zachowaniem za pomocą chwalenia, zachęcania, czytelnych reguł i własnej konsekwencji – podsumowuje psycholog.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: corne, kasiatarka, halina2159.

Komentarze

  • marys82 | 10-03-2015 22:51:22

    nie uważam, że tak jest... klaps najbardziej bezpośrednią formą pokazania tego, że dziecko źle postępuje... a nie porażką dorosłego!
  • monin84 | 10-03-2015 23:37:15

    porażką jest to, jeśli nie umiemy zareagować stanowczo, a nie przyzwalać dziecku na wszystko !
  • marys82 | 14-03-2015 23:30:15

    ooo i tu się z Tobą zgadzam monin84
  • donnavito | 19-05-2015 22:06:29

    łatwo oceniac, jesli sie nie jest w danej sytuacji, niemniej ja mam nadzieje, ze nigdy nie podniose reki na moje dziecko, dorosły powinien kontrolowac się i swe emocje

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj