tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak mądrze zaplanować ciążę

Powinnaś wiedzieć, że do ciąży należy mądrze się przygotować

Jeśli planujesz powiększenie rodziny, powinnaś wiedzieć, że do ciąży należy mądrze się przygotować. Oznacza to przede wszystkim działania mające na celu wzmocnienie organizmu i dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Ciąża to naturalny etap w życiu kobiety, ale stanowi dla organizmu wyzwanie. Im lepiej się do niej przygotujemy, tym korzystniej dla maluszka i nas samych.

Czego potrzebuje przyszła mama? Dieta dla kobiet planujących ciążę

Na etapie planowania ciąży bardzo ważne jest uzupełnienie wszystkich niezbędnych dla jej prawidłowego przebiegu składników odżywczych, a więc przede wszystkim kwasu foliowego, jodu, witaminy D oraz niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza DHA. Kwas foliowy jest potrzebny zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ warunkuje właściwe kształtowanie się cewy nerwowej płodu. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego wykształcenia się układu kostnego dziecka, jod odpowiada za czynności tarczycy, a niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym DHA, są potrzebne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, mózgu i narządu wzroku dziecka.

Dieta przyszłej mamy już w fazie planowania ciąży powinna uwzględniać produkty bogate w te składniki odżywcze, wyeliminować zaś z niej warto wszelkie „puste kalorie”, a więc słodycze, przekąski, przetworzoną żywność oraz alkohol. W codziennym menu powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa, nabiał, dobrej jakości mięso lub jego roślinne zamienniki, oleje roślinne tłoczone na zimno, ryby morskie, orzechy i nasiona. Warto sięgać po kiszone warzywa, jogurt naturalny i kefir.

Zdrowy styl życia – w sam raz dla przyszłych mam

Ciąża to czas, kiedy należy szczególnie o siebie zadbać – wysypiać się, unikać stresu i w miarę możliwości zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Te zdrowe przyzwyczajenia warto wdrażać już na etapie planowania ciąży. Doskonale wzmocnią one organizm, a to dobra inwestycja na czas ciąży. Ważna jest odpowiednia ilość i jakość snu, warto też nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem, na przykład metod relaksacji. Codzienne spacery dotlenią organizm, a taki zdrowy nawyk sprawdzi się także podczas ciąży.

Suplementy diety dla przyszłych mam – co przyjmować przed zajściem w ciążę?

Na etapie planowania ciąży szczególnie ważne jest suplementowanie kwasu foliowego. Witamina ta jest niezbędna dla rozwoju płodu już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Kwas foliowy jest też niezbędny dla utrzymania ciąży. Dlatego zaleca się, oprócz diety bogatej w ten składnik, suplementowanie kwasu foliowego przynajmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą i kontynuowanie jego przyjmowania aż do porodu w ilości 0.4 mg dziennie. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by każda kobieta w wieku rozrodczym przyjmowała profilaktycznie 0.4 mg kwasu foliowego dziennie jako dodatek do zbilansowanej diet. Rekomendowane jest również suplementowanie, po konsultacji z lekarzem, jodu oraz witaminy D3. Przyszłym mamom zaleca się również przyjmowanie od 200 do 600 mg DHA dziennie w postaci suplementu diety.

Po jakie suplementy z DHA sięgnąć, planując ciążę?

Dla przyszłych mam dobrym wyborem będzie na przykład preparat Omegamed Start. To suplement diety zawierający DHA pozyskiwany z alg uprawianych w kontrolowanych warunkach, z dala od otwartych akwenów.

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Pięciolatek to samodzielne dziecko, ale nadal potrzebuje przede wszystkim czasu na mądrą zabawę, kontaktów z rówieśnikami i nieustannego rozbudzania jego ciekawości.

Rocznik 2006 obowiązkowo idzie do przedszkola

Ponad 360 tysięcy polskich pięciolatków rozpoczyna we wrześniu 2011 obowiązkowe wychowanie przedszkolne. Pięciolatek może trafić do tradycyjnego przedszkola, punktu przedszkolnego albo oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej. Jedno...

czytaj

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj