Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skóra w ciąży. Jak dbać o skórę w ciąży?

Wystrzegaj się rozstępów

Chcesz mieć w ciąży piękne ciało? Słusznie! Pamiętaj jednak, że nie wszystkich kosmetyków możesz używać. A zmian skórnych - np. na twarzy - nie lecz na własną rękę. Niektóre maści np. z tetracyklinami mogą uszkodzić płód i działać niekorzystnie na wątrobę mamy.

Najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży należy zacząć używać pielęgnacyjne kremy na brzuch.

Fot. BE&W

Najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży należy zacząć używać pielęgnacyjne kremy na brzuch.

Wysoki poziom estrogenów u kobiety w ciąży powoduje, że skóra może być sucha, może swędzieć, łuszczyć się i być podrażniona. Albo odwrotnie: cera staje się tłusta, pojawiają się krosty i uporczywy trądzik. Najlepiej wtedy odwiedzić dermatologa, który zapisze odpowiednią kurację.

Do zmienionej cery należy dopasować kosmetyki po konsultacji z dermatologiem lub kosmetyczką. Niektórym kobietom w ciąży pękają na policzkach naczynka. — Niestety same się nie wchłoną. Dopiero po porodzie można się poddać dermatologicznemu zabiegowi, polegającemu na zamykaniu naczynek — mówi Barbara Jerschina, internista, specjalista medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej z LuxMedu. Plamy i przebarwienia, które pojawiają się na skórze, zwykle same znikają po porodzie. — Ciemniejsze zabarwienie wokół ust i na brodzie to tzw. ostuda. By nie dopuścić do trwałych przebarwień należy unikać słońca i nie chodzić do solarium — radzi lek. Barbara Jerschina.

 

Skóra w ciąży: rozstępy

Na największe niekorzystne zmiany w wyglądzie narażone są piersi i okolice brzucha. Jeśli ciężarna bardzo przybiera na wadze, może być pewna, że pogorszy to kondycję jej skóry. W takich razach rozstępy mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale także na pupie, piersiach, plecach i udach. — Pęka skóra właściwa, która nie radzi sobie z rozciąganiem i powstają rozstępy. Żeby ich uniknąć, należy smarować brzuch, plecy, pośladki i piersi tłustymi oliwkami lub balsamami. Przede wszystkim jednak należy zdrowo się odżywiać i najlepiej w ogóle zrezygnować ze słodyczy — mówi dr Jerschina.

Używanie pielęgnacyjnych kremów na pewno trzeba zacząć najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży. Preparaty należy stosować rano i wieczorem, przy czym brzuch masować bardzo delikatnie, by nie spowodować przedwczesnych skurczów. Nawet, jeśli nie uda się całkiem uniknąć rozstępów, będą mniej widoczne. — Usuwanie rozstępów za pomocą profesjonalnych zabiegów można zacząć dopiero, gdy matka przestanie karmić piersią — mówi lekarka.

 

Skóra w ciąży: Kosmetyki hipoalergiczne

— Polecam używanie kosmetyków hipoalergicznych, bez zapachów i z filtrem chroniącym przed słońcem — mówi dr Barbara Jerschina. Serie kosmetyków dla ciężarnych są przebadane, dlatego bez obaw można je stosować. Zakazane są natomiast kosmetyki z dużym stężeniem kwasów owocowych, płyny i kremy zawierające olejek rozmarynowy, witaminę A, retinol i retinoidy, bo mogą szkodzić nienarodzonemu dziecku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: ameluchaklucha.

Komentarze

  • ewelona33 | 29-07-2018 23:45:09

    Ja stosowałam olejku bio oil i jestem bardzo zadowolona, wcierałam go 2 razy dziennie i moja skóra była ujędrniona, nawilżona i jeszcze ładnie pachnąca. Olejek szybko się wchłania więc nie jest kłopotliwy w stosowaniu.
  • kanda | 02-11-2018 13:08:07

    Pisałam o kosmetykach Hildegard Braukmann. Po nich można się spodziewać efektów, a wcale nie ze wszystkimi tak jest. Jakość jest najważniejsza. Jeśli tylko będziecie jej pilnować, to wszystko pójdzie w dobrym kierunku. Tutaj rzadkie połączenie jakości i normalnej ceny.
  • PatkaR | 21-11-2022 15:46:49

    Mama Care firma Efektima (z Rossmana). Jest seria tych kosmetyków, ja mam 2 - do brzuszka i do biustu. mogłabym powiedzieć to co poprzedniczka- połączenie jakości i dobrej ceny
  • MartaKoska | 25-01-2023 10:47:19

    Ja pamiętam jak byłam w ciąży, , to brzuch smarowałam oliwką Bambino i jakoś rozstępów nie mam na brzuchu Co do samej skóry, jej funkcji jakie pełni z całym opisem przeczytacie w tym artykule

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Powodem do zmartwienia jest nagła zmiana koloru i konsystencji kupki.

Kupki noworodka i niemowlaka

Nikt, kto nie ma dzieci, nie uwierzy (ja też nie wierzyłam), że świat może zakręcić się wokół dziecięcej kupki. A jednak. Problem narasta, gdy za długo nie ma kupki, a dziecko ma twardy brzuszek, wzdęcia i płacze.

czytaj

I w Polsce dzieci mogą znaleźć się w krainie Indian.

Wypady do krain westernu

Zatańczyć indiański taniec przy ognisku, założyć gwiazdę szeryfa i dumnie wkroczyć do saloonu, zarzucić lasso na dzikiego mustanga – marzenie wielu dzieci, by choć raz poczuć się jak na Dzikim Zachodzie łatwo ziścić.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj