Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skąd się bierze alergia?

Twój Ekspert Pulmonolog

Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Najczęściej są to: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, traw, kwiatów), sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów, pierze, wełna, żywność, środki kosmetyczne i środki czystości, substancje chemiczne (też niektóre leki), metale (np. złoto). Uczulenie na któryś z alergenów i potwierdzenie tego w czasie wywiadu lekarskiego za pomocą testów skórnych i testów krwi przesądza o wystąpieniu lub niewystąpieniu alergii w organizmie.

U większości ludzi cierpiących na alergię stwierdza się (dzięki badaniu krwi) podwyższony poziom IgE, czyli przeciwciała, które znajdują się między innymi w górnych drogach oddechowych, płucach, jelitach i pozostałych odcinkach przewodu pokarmowego oraz w skórze.

Do alergii przyczyniają się też obciążenia genetyczne, to znaczy, że jeśli oboje rodzice są alergikami, to dziecko (aż w 70 proc. przypadków) może mieć nadwrażliwość alergiczną i trzeba będzie ustalić, jaki czynnik ją wywołuje.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj