Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy sepsą można się zarazić?

Twój Ekspert Mikrobiolog

Sepsą, znaną też jako posocznica, nie można się zarazić, bo nie jest chorobą. To zespół objawów organizmu pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie.

Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz

Zakazić można się bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które w pewnych warunkach i u pewnych osób mogą wywołać zakażenie prowadzące do sepsy.

Sepsę wywołaną przez bakterie można wyleczyć, jednak skutek leczenia zależy od tego jak szybko została rozpoznana i jak szybko zastosowano odpowiednią terapię antybiotykową.

Śmiertelność w inwazyjnych zakażeniach przebiegających pod postacią sepsy jest wysoka i może przekraczać 50 proc. przypadków. Jeśli jednak leczenie przeciwbakteryjne włączone zostanie u chorego wcześnie (w tych wypadkach liczą się godziny, a nawet minuty), rokowania są korzystne.

Najlepszym sposobem ochrony przed zakażeniami, które w pewnych okolicznościach mogą rozwinąć się w sepsę, są szczepienia ochronne. Te jednak są dostępne jedynie przeciwko niektórym drobnoustrojom. W pewnych przypadkach, jak na przykład w zakażeniach okołoporodowych wywoływanych przez paciorkowce grupy B (Streptococcus agalactiae), zapobieganie zakażeniu u noworodka polega (w przypadku wykrycia w kanale rodnym ciężarnej nosicielstwa paciorkowców grupy B) na profilaktycznym podaniu antybiotyku matce w czasie rozpoczęcia akcji porodowej.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • jmijeczka | 05-08-2009 07:04:27

    Jak chcesz mozemy sie poganiac troche ..
  • luiza_m2 | 05-08-2009 14:40:12

    TO WTEDY MOŻE TROSZKE ZRZUCIŁABYM TEGO SADEŁKA WRRR BO NIC NIE POMAGA GONCIE MNIE ALE NIE ZA SMOKI HEE
  • maks | 06-01-2013 17:39:36

    Wracajac do tematu tak zwanej posocznicy moj 3 tyg synek to przechodzil liczyly sie minuty i sekundy w odpowiednim czasie trafiilismy do szpitala a potem na oiom do olsztyna,i tak jak wspomiano w glownym posci zaaplikowano odpowiednie leczenie i maly wyszedl ale zlapal za to zapalenie opn mogowych
  • wojtaszek | 10-01-2015 19:18:19

    Badanie GBS jest słusznie wymagane przy porodzie ponieważ gdyby kobieta była nosicielem paciorkowca dziecko mogło by się zarazić przy porodzie. Prawidłowo wymaz powinien być pobrany i z pochwy i z odbytu ponieważ wtedy najlepiej stwierdzić czy kobieta jest nosicielem grożnego dla dziecka pzciorkowca. Dziecko moim zdaniem powinno się również szczepić aby nabyło odporności przed poważnymi w skutk...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sepsa, pneumokoki, meningokoki, choroby, bakterie

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj