Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Palenie w ciąży może zmieniać DNA dziecka

Papieros w ciąży może zaszkodzić również wnukom i prawnukom

Naukowcy z Kalifornii odkryli nowy mechanizm, w jaki palenie tytoniu w ciąży wpływa na zdrowie dziecka. Efekty mogą okazać się dziedziczne – alarmują badacze. Papieros w ciąży może zaszkodzić więc również twoim wnukom i prawnukom.

Gdy przyszła matka pali, ryzykuje nie tylko własnym zdrowiem. Lekarze od dawna nie mają co do tego wątpliwości. Ustalono już, że papierosy mogą wywoływać u dzieci całą gamę chorób: astmę, problemy z sercem i układem krążenia, schorzenia układu oddechowego.

Ale to nie wszystko.

Najnowsze badania opublikowane właśnie na łamach „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” dowodzą, że kobieta paląca w ciąży może przyczynić się do specyficznych zmian w metylacji DNA płodu. Nie chodzi zatem o mutacje genów, ale o bardziej subtelne zakłócenia materiału genetycznego.

Zespół z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles przeprowadził badania DNA u trzech setek przedszkolaków. Ich matki zapytano o palenie w ciąży.

- W trakcie ciąży odbywa się naturalny proces przeprogramowywania metylacji, gdy drobniutkie związki chemiczne odczepiane są od DNA i chwilę później ponownie przyczepiane - tłumaczy Hyang-Min Byun, jedna z autorek badań. Naukowcy spodziewali się, że takie czynniki jak krążące w organizmie dziecka związki z dymu tytoniowego mogą wpływać na ten proces.

Okazało się, że badacze mieli rację - dzieci, których mamy paliły w ciąży miały nienaturalne wzory metylacji w badanych genach.

To jeden z pierwszych dowodów na to, że palenie tytoniu wpływa na DNA.

Mechanizmy metylacji są jeszcze bardzo słabo zbadane i wciąż nie wiadomo, jak przeciwdziałać szkodliwym efektom palenia w ciąży. Poza tym oczywistym wnioskiem.

- Mamy nie powinny palić w czasie ciąży - komentuje prof. Linda Birnbaum z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia. - To nie tylko szkodzi zdrowiu matki i dziecka. Z badań takich jak te wynika, że palenie matki może mieć wpływ na całe życie dziecka i prawdopodobnie również na kolejne pokolenia.

- Przypuszczamy na przykład, że właśnie odkryty przez nas mechanizm wywołuje u dzieci kobiet palących podatność na astmę - dodaje kierująca badaniami prof. Carrie Breton.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • julka | 31-08-2009 14:03:43

    no to rzeczywiście

Poczytaj również

Polecamy

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj