Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie

Grymas noska

O zatkanym nosie u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim*, specjalistą chorób dzieci i alergologiem

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

Fot. iStockphoto

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

 

Jakie to są zwykle badania?

Zaobserwowana sezonowość objawów lub ścisły związek z ekspozycją alergenową (kontakt z alergenem) wraz z badaniem lekarskim i testami alergologicznymi, badaniem cytologicznym błony śluzowej nosa to podstawa do rozpoznania ANN. Mechanizm IgE–zależny związany z alergenami powietrzno pochodnymi sprawdzamy wykonując testy skórne lub swoiste IgE. W diagnostyce różnicowej (konsultacja laryngologiczna) należy brać pod uwagę różne stany chorobowe i zapalne m.in.: wirusowe, bakteryjne, grzybicze, przerost migdałka gardłowego (popularnie tzw. trzeci migdałek). Dopiero po tych badaniach można rozpocząć leczenie próbne.

Co sprawia największą trudność przy stawianiu diagnozy?

Objawy ANN stosunkowo często u niemowląt i małych dzieci wyzwalane są przez alergeny pokarmowe. W pierwszych miesiącach życia rodzice obserwują tzw. sapkę nosową. To obrzęk nosa, który może być pierwszym sygnałem, że dziecko będzie alergikiem. Czasem taka sapka nosowa jest już alergicznym nieżytem nosa związanym z alergenami pokarmowymi. Na podstawie zebranego wywiadu, czyli rozmowy z rodzicami, opisywanych przez nich objawów, a także badania fizykalnego, testów z surowicy krwi, lekarz nabiera podejrzenia, że dziecko może być uczulone na np. białka mleka krowiego. Następnie podejmowana jest próba wyeliminowania z jadłospisu szkodliwego białka. Jeżeli ta próba, trwająca ok. 3 tygodnie przynosi rezultaty to znaczy objawy chorobowe (nosowe) znikają lub ulegają wygaszeniu, a ponowne wprowadzenie do jadłospisu białek mleka krowiego powoduje powrót dolegliwości, wtedy nabieramy pewności, że dziecko ma alergię białka mleka krowiego. Podstawą do rozpoznania alergii na białka mleka krowiego jest próba eliminacji i prowokacji.

Reasumując stuprocentowy dowód uzyskujemy wtedy, gdy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy spożytym białkiem mleka krowiego, a występującymi objawami nosowymi. Podstawą do wprowadzenia diety eliminacyjnej przy objawach nosowych nie może być test z surowicy lub skórny nie potwierdzony próbą eliminacji i prowokacji. Alergiczny nieżyt nosa u małych dzieci najczęściej współistnieje z innymi chorobami alergicznymi np. astmą lub /i atopowym zapaleniem skóry.

Czy kobieta w ciąży może przeciwdziałać pojawieniu się alergii u swojego dziecka?

Specjalna dieta kobiety w ciąży nie przynosi efektów, z jednym zastrzeżeniem. Wszyscy zalecają, aby kobiety z predyspozycją do alergii nie jadły orzeszków ziemnych. Ale już branie leków przez ciężarną, które miałyby zmniejszyć w przyszłości występowanie alergicznego nieżytu nosa lub astmy u dziecka okazały się nieskuteczne, podobnie jak wszelkiego rodzaju diety prewencyjne po urodzeniu i w czasie karmienia piersią. U dzieci alergicznych często obserwujemy zjawisko marszu alergicznego. Zwykle zaczyna się od AZS (atopowego zapalenia skóry), związanego z alergią na pokarmy, a w wieku 3 do 6 lat pojawia się ANN (alergiczny nieżyt nosa), a czasem i astma oskrzelowa.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 27-02-2015 15:31:28

    Moim zdaniem warto zrobić testy alergiczne u dziecka

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: katar, infekcja, choroby, alergia pokarmowa, alergia, alergeny

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj