Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W kolejce do przedszkola

Samotni i chorzy rodzice uprzywilejowani

Na wiosnę co roku ruszają zapisy do przedszkoli. Ale pamiętajcie: do niektórych, najbardziej renomowanych, zapisy odbywają się nawet na kilka lat wcześniej.

Zanim rodzice wybiorą odpowiednie miejsce dla dziecka, powinni spotkać się z dyrektorem przedszkola, porozmawiać z przedszkolankami, zobaczyć miejsce zabaw, sale, toalety.

Fot. BE&W

Zanim rodzice wybiorą odpowiednie miejsce dla dziecka, powinni spotkać się z dyrektorem przedszkola, porozmawiać z przedszkolankami, zobaczyć miejsce zabaw, sale, toalety.

Za prowadzenie edukacji przedszkolnej odpowiadają gminy. To one powinny dostosować i utrzymać odpowiednią dla mieszkańców sieć przedszkoli. Każdy samorząd ustala termin rekrutacji do przedszkoli publicznych, decyduje też o ewentualnym wprowadzeniu rekrutacji elektronicznej. Z danych Ministerstwa Edukacji i Sportu wynika, że w ostatnich dwóch latach o ponad 15 proc. wzrosło upowszechnienie edukacji przedszkolnej w grupie dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Obecnie już około 60 proc. dzieci w tej grupie wiekowej jest objętych edukacją przedszkolną (na wsi odsetek ten wynosi 31,6 proc.). Według prognoz MENiS w 2012 roku, gdy wychowaniem przedszkolnym objęte będą wyłącznie dzieci w wieku 3-5 lat, wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wyniesie około 80 proc.

 

Miejsc przybywa

W 2008 i 2009 roku stworzono 125 tys. Miejsc w polskich przedszkolach (w latach 2006-2007 liczba miejsc w przedszkolach wzrosła o niecałe 30 tysięcy). Ten ostatni wzrost jest spowodowany zmianami w prawie oświatowym, między innymi wprowadzeniu prawa pięciolatków do wychowania przedszkolnego oraz możliwości zakładania innych form wychowania przedszkolnego oraz wykorzystaniu środków z UE na wsparcie organizacji edukacji przedszkolnej. W najbliższych latach, gminy nadal będą pozyskiwać środki na tworzenie miejsc dla przedszkolaków z funduszy unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki 2007-2013. Do tej pory wykorzystano około 40 proc. z puli 243 milionów euro będących w dyspozycji marszałków województw na upowszechnienie edukacji przedszkolnej.

 

Samotny rodzic zapisze dziecko

Do przedszkola publicznego i oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 lat. W następnej kolejności na listę zapisywane są dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dziecko, a także dzieci matek lub ojców wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnego życia. Szanse na miejsce w przedszkolu mają również dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 30-01-2015 21:51:55

    Dla mnie to niesprawiedliwe jak matki "samotnie wychowujące" mają pierwszeństwo..a codzinnie rano przywozi dziecko do przedszkola tatuś, z którym mieszkają. Znam wiele par, które specjalnie nie biorą ślubu, by dziecko dostało się do przedszkola. Więc dla mnie ten zapis, poniekąd nie do przyjęcia. A że brak palcówek, to niestty prawda. U nas w ubiegłym roku co 4. dziecko zostało bez przedszkola ...
  • joanka106259 | 31-01-2015 22:13:44

    Nasz Marcel chodził do prywatnego przedszkola, trochę to kosztowało, ale przynajmniej byłam o niego spokojna i zadowolona z opieki i poziomu zajęć. Dwa razy składliśmy papiery do państwowego przedszkola, ale jednego roku się nie dostał a w drugim dostaliśmy miejsce, ale po spotkaniu organizacyjnym i po tym jak zobaczyłam to przedszkole zrezygnowaliśmy, bo byłam po prostu przerażona, zwłasza, że...
  • wojtaszek | 31-01-2015 22:36:50

    Joani to niestety smutna rzeczywistość, takie mamy nie tylko nie pracują , ale niejednokrotnie wyłudzają od państwa dodatki z tytułu samotnego wychowywania dziecka a rodzice którzy od rana do nocy pracują muszą wynajmować nianie ponieważ nie mają szansy na to aby ich dziecko zostało przyjęte do przedszkola. Co więcej , słyszałam również jak przedszkolanka namawiała znajomą która nigdzie nie pra...
  • Doris85 | 06-04-2015 09:54:52

    Joani takie sa niestety realia. Wiele par tak robi. I jest tak jak pisze Wojtaszek - partner moze miec super prace, spore zarobki, a ze nie ma ślubu - kobiety skladaja pisma gdzie sie da i dostaja dodatkowe pieniadze. I czesto nie jest weryfikowane czy im sie faktycznie nalezy czy nie. A inna rodzina - ze slubem - uczciwie pracuje i nie dosc, ze sie nie zalapie na przedszkole to jeszcze przekro...

Poczytaj również

Polecamy

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj