Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Książeczka Zdrowia Dziecka cenniejsza niż dowód osobisty

Pilnuj, ale nie zamykaj w sejfie

Proszę pilnować Książeczki Zdrowia Dziecka jak oka w głowie! Czy wy też, wychodząc ze szpitala z noworodkiem, słyszeliście takie napomnienie? Książeczka Zdrowia Dziecka rzeczywiście jest jak skarb – kto ją utraci, ma same kłopoty!

Internetowa Książeczka Zdrowia Dziecka to przyjazne narzędzie dla każdego rodzica

eBobas.pl

Internetowa Książeczka Zdrowia Dziecka to przyjazne narzędzie dla każdego rodzica

Książeczka Zdrowia Dziecka to nic innego, jak dokument zaświadczający stan zdrowia dziecka od urodzenia do ukończenia 18 roku życia. Gdy byłam dzieckiem, nie mogłam się nadziwić, że mama trzyma moją, a potem również siostry książeczkę w zamykanej na klucz szufladzie. Pewnie i ona słyszała, że zgubiona książeczka zdrowia dziecka to same kłopoty. Mniej ma ich ten, kto straci dowód osobisty.


Książeczka Zdrowia Dziecka jest wydawana jak druki ścisłego zarachowania – szpitale położniczo-ginekologiczne prowadzą ewidencję wydanych książeczek. Jeśli ktoś utraci oryginał, po kolejny egzemplarz - duplikat - musi się zgłosić do szpitala, w którym dziecko przyszło na świat. Potem zaś mozolnie powinien odtworzyć wszystkie zapisy, odwiedzając gabinety lekarskie, w których było badane dziecko. Najmniej problemów jest z odtworzeniem szczepień – karta szczepień dziecka przechowywana jest przez lekarza, który opiekuje się dzieckiem (lub przychodnię, w której dziecko jest zarejestrowane). Ale już rozwój dziecka, który dokumentują siatki centylowe, jest trudny do odtworzenia.


Książeczka Zdrowia Dziecka zawiera sekcje, w których opisane są badania, szczepienia i obserwacje lekarskie w poszczególnych etapach życia dziecka. Osobno odnotowywane są choroby, jakie dziecko przechodzi a także jego rozwój, nanoszony na siatki centylowe. Bilanse zdrowia 6, 10, 14 są warunkiem przyjęcia dziecka do kolejnych szkół: podstawówki, gimnazjum i liceum. Bez uzupełnionej historii szczepień nie ma mowy o przyjęciu do żłobka czy przedszkola, dziecko ma też problemy z wyjazdem na obozy czy kolonie.
 

Czy w dobie komputerów papierowa Książeczka Zdrowia Dziecka ma jeszcze rację bytu? Informatyzacja naszej służby zdrowia idzie w żółwim tempie, więc pewnie jeszcze przez kilka lat nie rozstaniemy się z dość grubym dokumentem, którego trzeba pilnować (choć z drugiej strony trzeba go mieć przy sobie, wybierając się z dzieckiem na wakacje, czy nawet w jednodniową podróż pociągiem: dla dzieci, niemających legitymacji szkolnych, paszportu czy dowodu Książeczka Zdrowia Dziecka jest dokumentem poświadczającym prawo do ulgi kolejowej).
 

Już teraz jest jednak nowoczesne, internetowe narzędzie, które przygotował dla rodziców portal eBobas.pl – internetowa Książeczka Zdrowia Dziecka, która zawiera te same sekcje co tradycyjna Książeczka Zdrowia Dziecka. Rodzice mogą sami nanosić dane opisujące rozwój dziecka na siatki centylowe i sprawdzać, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Przygotowaliśmy też przejrzysty wideo przewodnik, w którym o tym, jak założyć i prowadzić Książeczkę Zdrowia Dziecka na portalu eBobas.pl – opowiada Krystyna Czubówna.

 

****
 

Papierowa Książeczka Zdrowia Dziecka zawiera:
 

Dane osobowe dziecka.
Dane o rodzinie.
Poród i ocena stanu zdrowia noworodka.
Przebieg okresu noworodkowego.
Rozwój psychomotoryczny w 1 roku życia.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 2 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 4 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 6 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 10 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 14 lat.
Bilans zdrowia dziecka w wieku 18 lat.
Rozwój fizyczny 1-18 roku życia.
Stwierdzone uczulenia.
Stan uodpornienia przeciw chorobom zakaźnym.
Przebyte choroby zakaźne.
Okresowe badania stomatologiczne.
Porady ambulatoryjne i domowe.
Pobyt w szpitalu, sanatorium i inne
Książeczka szczepień
Siatki centylowe

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, catrinka.

Poczytaj również

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj