Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co to są skurcze przepowiadające? Kiedy się pojawiają? Jak ich nie pomylić z bólem porodowym?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Skurcze przepowiadające, inaczej zwane skurczami Johna Braxtona-Hicksa (od nazwiska angielskiego ginekologa, który je pierwszy opisał) mogą pojawiać się po 20. tygodniu ciąży. Najpierw są nieregularne i niebolesne - w ten sposób mięsień macicy trenuje przed porodem.

Grażyna Komnata-Gajda, ginekolog, położnik

Fot. Ewa Kozakiewicz

Grażyna Komnata-Gajda, ginekolog, położnik

Skurcze te objawiają się jako uczucie rozpychania i odczuwane są przez kobiety jako twardnienie brzuszka. Każda kobieta inaczej czuje te bóle: niektóre mówią, że są całkiem znośne, inne uważają je jako wyjątkowo uciążliwe, bo „łapią je” nawet kilkanaście razy dziennie i utrudniają chodzenie.

Jak wyglądają skurcze przepowiadające? Są to skurcze macicy, które pojawiają się co 20-30 sekund, a samo napięcie nie trwa dłużej niż 2 minuty. Im bliżej terminu porodu, tym są silniejsze. Przeważnie wyraźnie występują na dwa tygodnie przed terminem porodu i przechodzą po jednej lub dwóch godzinach.

Różnią się od porodowych tym, że nie powodują rozwierania szyjki macicy. To jakby „rozgrzewka” macicy przed porodem. Ale każdy przypadek jest inny i skurcze przepowiadające u każdej kobiety pojawiają się w nieco innym terminie i z innym nasileniem. Zdarzają się nawet bolesne skurcze przepowiadające. Nie należy wpadać w panikę. Przed porodem, najczęściej na dwa dni, odchodzi czop śluzowy. Podobny jest do białka jajka kurzego. Jego odejście może zwiastować rychły termin porodu. Ale czasem tuż po odejściu czopa śluzowego nadal boli brzuch, wtedy należy podejrzewać, że to już nie bóle przepowiadające, ale porodowe. Są one rytmiczne i coraz częstsze, towarzyszy im przeważnie ból w okolicy krzyża.

Zdarza się jednak i tak, że ból przepowiadający łagodnieje i mija, mimo że odchodzi czop śluzowy. Dopiero po paru dniach rozpoczynają się prawdziwe bóle porodowe.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Modzelka8 | 18-02-2015 19:38:59

    U mnie pierwsze skurcze przepowiadające pojawiły się około tygodnia przed porodem. Przestraszyłam się, że to już to, ale odczekałam kilka minut i ból minął. Miałam tak jakieś trzy razy.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: termin porodu, ginekolog, ciąża

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj