Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pomóc tacie być dobrym tatą

Ojcostwo liczone w minutach

O tym jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

Fot. iStckphoto

Nawet niezaangażowany rodzic może odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi.

Agnieszka Usiarczyk: Z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że ojcowie spędzają z dziećmi tylko 40 minut w ciągu dnia, zaś ci, którzy nie pracują, poświęcają dzieciom zaledwie 17 minut więcej. Dużo lepiej wypadają mamy. Na przygotowanie posiłków dla dzieci przeznaczają 68 minut tygodniowo, podczas gdy mężczyźni tylko 16. Czas na zabawę i wspólne zajęcia zajmuje w tygodniu polskiej mamy 403 minuty, zaś w przypadku taty 204. Nawet w spacerach mamy przebijają tatusiów spędzając z dzieckiem 141 minut w tygodniu, natomiast ojcowie 57 minut. Czy brak uwagi ze strony ojca ma wpływ na rozwój dziecka?

 

Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog: Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli potrzeba bliskości, miłości czy bezpieczeństwa są zaspokojone przez inną osobę w rodzinie, to brak uwagi ze strony ojca zapewne jest przykry dla dziecka, jednak w znaczący sposób nie powinien wpływać na jego rozwój.
Natomiast musimy pamiętać, że obecność męskiego wzorca w życiu dziecka jest ważna. W rodzinach, w których brakuje ojca, taką rolę może pełnić dziadek, ulubiony wujek czy przyjaciel rodziny. Ktoś, kto pokaże inny, męski punkt widzenia i postrzegania świata. Istotne jest, by dzieci miały możliwość doświadczenia miłości, nie tylko ze strony mamy.

 

Są ojcowie, którzy każdą wolną chwilę spędzają na dywanie z synem czy córką. Są też tacy, którzy stronią od wspólnych zabaw. Dlaczego tak się dzieje? Czemu jedni doceniają bycie tatą, a inni są źli, kiedy kilkulatek chce się pobawić?

Myślę, że po prostu niektórzy są gotowi do rodzicielstwa, a niektórzy nie. Bycie rodzicem to niezwykle ciężka praca, w której w dodatku nie przysługuje urlop. Niektórzy ojcowie, ale również i matki nie potrafią udźwignąć tego ciężaru i jest im ciężko odkryć uroki rodzicielstwa.

Trzeba pomagać takim osobom. Uczyć je, jak należy radzić sobie ze swoimi emocjami, zmęczeniem, wypaleniem. Warto korzystać w takich sytuacjach z pomocy specjalistów. Wierzę, że z profesjonalną pomocą, nawet niezaangażowany rodzic będzie mógł odnaleźć taki element rodzicielstwa, który go uszczęśliwi. Dla mnie w takim przypadku, istotną kwestią jest to, co takiego dzieje się w danej rodzinie, że relacja rodzic-dziecko nie została nawiązana. Musimy pamiętać, że każdy z nas wychowywał się w różnych modelach rodziny. Są takie domy, w których mężczyźni wcale nie są włączani w wychowywanie dzieci. I często kobiety robią to świadomie, bądź dlatego, że w ich domu panowały takie reguły. W takim modelu dziecko uczy się od małego, że tacie nie zawraca się głowy i nie przeszkadza. Nie sądzę, by w przyszłości takie dziecko walczyło o uwagę ojca.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

  • faluna | 21-06-2012 16:18:55

    Tata w ciąży to niezły motyw ) Fajnie jest to pokazane w filmie "Jak urodzic i nie zwariowac". Tam był motyw pana z syndromem kuwady. Przyszły tata tak przezywał ciaże, ze sam maila objawy hihihiihhi
  • MamaOlusi | 24-06-2012 21:39:04

    No tak, ale coś mam wrażenie, że najczęsciej mają te objawy, które są przyjemne - czyli właśnie jak w tym filmie (cudowny odpoczynek od meczy!!!) np. zachcianki żywieniowe i mdłości (spowodowane zachciankami? ) Zhgrywam się trochę, bo nie spotkałam sama takiego faceta i bym nie chciała, by mój tak miał, bo skończyłoby się skakaniem wokół niego!
  • donnavito | 15-01-2015 11:18:21

    dobrego teatę często "zabija" mama, poprawiajac ciągle, krytykując,np. tata przewija dziecko, a mama woła, że źle, nie tak, za ciasno itp i już tacie się odechciewa. No i babcie znakomicie odpychają tatusiów od zajęć z dziećmi, wyręczajac, bo przeciez "zrobią to lepiej". W domu musi być od początku podział obowiazków.
  • mysia83 | 20-01-2015 14:48:28

    U nas tatuś sam chce bawić sie dziećmi, mamy też podział obowiązków domowych, wiec nie muszę go do niczego przekonywać, czy zmuszać...ale są tatusiowie, którzy woleliby, żeby ich dzieci wychowywały sie same, gdzieś obok....albo uważają, ze od dzieci to jest mama....myśle, ze wtedy jest naprawdę cieżko, bo jak wytłumaczyc tatusiowi, ze to, ze u niego w rodzinie właśnie tak było, to nie znaczy, z...

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj