Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lek stosowany w terapii moczenia nocnego nadal nierefundowany

Co miesiąc 200 zł na lek dla dziecka, to dla wielu rodzin zbyt wiele

Niedawno informowaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia opracowało wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w sprawie moczenia nocnego, choroby która ciągle bywa lekceważona – również przez lekarzy. Ciągle nie ma jednak decyzji o refundowaniu leku, który w niektórych przypadkach jest jedyną skuteczną formą leczenia.

Chodzi o lek desmopresyna. Miesięczna kuracja tym preparatem – obecnie ze 100 proc. odpłatnością – to koszt ok. 200 złotych, zaś leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Takie sumy sprawiają, że farmakoterapia dla wielu rodzin jest po prostu niedostępna.

O to, by potrzebujące leku dzieci miały do niego dostęp, stara się m.in. Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci. Od dłuższego czasu problem refundacji leku jest podnoszony podczas rozmów i spotkań w Ministerstwie Zdrowia. Ministerstwo rozpoczęło nawet procedurę umieszczenia leku na liście refundacyjnej. Desmopresyna ma pozytywną ocenę merytoryczną, producent spełnił wszystkie ustawowe kryteria, prowadził również zaawansowane negocjacje dotyczące ceny leku. Jednak mimo że Komisja Ekonomiczna (organ, który przedstawia ministrowi rekomendację co do wpisania leku na listę refundacyjną) wydała – niemal jednogłośnie decyzję pozytywną, minister nie zaakceptował tej uchwały i desmopresyna nadal jest lekiem pełnopłatnym.

Moczenie nocne dotyczy w Polsce kilkuset tysięcy dzieci, ale w zdecydowanej większości przypadków stosowane są niefarmakologiczne metody leczenia.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, przedszkole, nocnik, moczenie nocne, leki

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj