Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mięczak zakaźny. Infekcja skórna u dzieci i kobiet w ciąży.

Woskowobiałe, wypukłe guzki

Z Cezarym Makulskim, lekarzem medycyny, pediatrą, rozmawiamy na temat mięczaka zakaźnego u dzieci.

Mięczak zakaźny najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Ale dotyka też kobiety w ciąży.

Fot. BE&W

Mięczak zakaźny najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Ale dotyka też kobiety w ciąży.


 

Czy leczenie mięczaka zakaźnego jest trudne?

W większości przypadków mięczak zakaźny nie wymaga leczenia. Zmiany mogą ustąpić samoistnie, choć proces ten może trwać nawet do kilku lat. W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza, gdy guzki występują w znacznych ilościach i dodatkowo są powikłane wtórną infekcją bakteryjną (przez rozdrapywanie!) podejmuje się eliminację wykwitów. Niestety, rodzice chorych dzieci muszą się przygotować na żmudną batalię. Usunięcie wykwitów w jednym miejscu nierzadko skutkuje pojawieniem się ich w innych miejscach. Nie ma różnic w terapii ze względu na wiek pacjenta. Najpopularniejszymi sposobami (aczkolwiek nie zawsze do końca skutecznymi) są: krioterapia (wymrażanie), elektrokoagulacja (wypalanie), łyżeczkowanie, laseroterapia zawartości guzków, oczywiście w znieczuleniu miejscowym. Zwykle to wystarcza, lecz w miejscu guzka mogą pojawić się niewielkie blizny. Poza tym zabiegi wyżej opisane powodują strach dziecka przed bólem, stres i często szarpanie się dziecka w czasie ich wykonywania. Dobre efekty daje nakłuwanie sterylną igłą guzka i delikatne wyciśnięcie jego zawartości w taki sposób, aby nie doprowadzić do rozsiania wirusa. Zabieg ten powinien być raczej wykonywany w gabinecie dermatologa. Po usunięciu treści, pozostałość guzka przemywa się nalewką jodową. Nie zaleca się stosowania u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, preparatów m. in. kwasu mlekowego, kwasu salicylowego czy azotanu srebra, silnie drażniących skórę. Pacjenci, u których stwierdza się nadkażenie bakteryjne guzków wymagają zastosowania antybiotyków. Ważne jest częste obcinanie paznokci u zakażonego dziecka oraz oraz dokładne mycie całego ciała.
 

Czym grozi nierozpoznanie tej choroby?

Pomimo tego, że mięczak zakaźny jest schorzeniem uprzykrzającym codzienne funkcjonowanie, nie stanowi on poważniejszego zagrożenia. Pojawia się nie tylko u małych dzieci, ale u osób między 15. a 29. rokiem życia. Zdarza się zatem czasem u kobiet w ciąży. W przypadku występowania zmian w okolicy zewnętrznych narządów płciowych poród siłami natury zwykle nie wchodzi w grę i ciąża kończy się zwykle cesarskim cięciem (decyzję podejmuje każdorazowo położnik-ginekolog).
 

* Cezary Makulski – lekarz medycyny, pediatra i specjalista chorób płuc Niepublicznego ZOZ w Krakowie

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • jjusti18 | 26-09-2017 19:53:40

    A co sądzicie o maści Conzerol? Ja słyszałam, że dzięki jej naturalnym właściwościom w 95% pomaga w walce z wirusem. Często ludzie wykorzystują do zwalczania mięczaka zakaźnego substancje dostępne bez recepty przykładowo: olejek z drzewa herbacianego, krople oczaru wirginijskiego, czy preparaty na trądzik- jednak te metody nie przynoszą pozytywnego skutku. Natomiast stosowanie tej maści jest ba...
  • mamusia111 | 15-11-2017 17:45:12

    Mój mąż zaraził się na treningach (ponoć częsta przypadłość u osób, które ćwiczą na matach/materacach) i dermatolog wymroziła mu wszystkie mięczaki. Pani dr kazała też kolejne, które wyjdą nakłuwać igłą i przemywać wacikiem z jodyną. Poskutkowało.
  • Matylda30 | 10-10-2018 21:15:12

    Pani dermatolog na mięczaka poleciła SolphaDermol. Kupiłam go bez recepty. Praktycznie bezboleśnie wysuszył krostki. Cała kuracja trwa kilka tygodni, zanim pozbędziemy się zmian na skórze. Nie jest jednak zbyt uciążliwa, wystarczy smarować dwa razy dziennie przez 14 dni. Potem już tylko czekamy aż krostki odpadną.

Poczytaj również

Polecamy

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj