Urlop z dzieckiem? Nie dla ojców

Wysłane przez malgorzatasolecka 

malgorzatasolecka (offline)

12-08-2015 14:13:52

Polski ojciec nie korzysta z urlopu rodzicielskiego – wynika z danych, do których dotarła „Gazeta Wyborcza”. W pierwszym półroczu 2015 roku na prawie 234 tys. matek wzięło go zaledwie 3 tys. ojców.

czytaj więcej

mysia83 (offline)

12-08-2015 16:29:36

Rzeszów
Myśle, że to, czy ojciec powinien skorzystac z urlopu rodzicielskiego zależy w dużej mierze od sytuacji ekonomicznej rodziny, często jest tak, że faktycznie mężczyzna zarabia więcej, więc dla rodziny (jej sytuacji materialnej) lepiej jest, gdy tatuś będzie pracował, a mama zostanie z dzieckiem. Co do nieprzychylności pracodawców, cóż na pewno jest to jakiś argument, ale podobnie jest z kobietami. Często też sie zdarza, że to kobieta długo pracuje w danej firmie, kiedy odejdzie na urlop pracodawca, musi przeszkolic inna osobę na jej miejsce..Myślę, że tu jest podobnie jeśli chodzi o mężczyzn i kobiety. Wydaje mi sie że większy wpływ ma postrzeganie opieki nad dzieckiem jako zajecia dla kobiety i raczej źle jest odbierane (także w firmie przez pracodawcę), kiedy to mężczyzna idzie na urlop, a kobieta wraca do pracy.
Krąży taki stereotyp, że jeśli tatuś zostaje w domu z dzieckiem, to znaczy, że albo kobieta wybiera kariere ponad dziecko...albo tatuś jest leniwy i nie chce mu sie zarabiac na utrzymanie rodziny...co oczywiscie jest niepoważne, bo myślę, ze takie wybory, kto opiekuje sie dzieckiem, kto pracuje sa w dużej mierze podyktowane własnie troską o dobro rodziny, nie tylko to materialne dobro. Nikt nie podejmuje takich decyzji ot tak po prostu...

Ja osobiście jestem zdania, że jesli rodzice zdecydują, że dla nich i dziecka jest lepiej, żeby tato wział urlop rodzicielski, to jak najbardziej powinni tak zrobic, nie kierując sie "złotymi radami", że to mama wie najlepiej jak zajać sie dzieckiem. Nie ma ludzi nieomylnych, czy to świeżo upieczona mama, czy tatuś muszą sie nauczyc opieki nad dzieckiem...a to, kto będzie sie tym dzieckiem zajmował, a kto bedzie pracował zależy tylko do samych rodziców, bo to oni zrobią wszystko co dla ich dziecka najlepsze smiling smiley

jaffar (offline)

12-08-2015 16:57:13

Sanok
Ja skorzystałem z tatusiowego, i z doświadczenia powiem, że był to czas który był mi bardzo potrzebny. Co oczywiste mogłem pobyć z powiększoną rodziną i cieszyć się córą, ale też miałem czas na to żeby zając się trochę starszym synem (wiadomo, niemowlak zajmuje dużo czasu i dla starszego rodzeństwa jest go trochę mniej), i co bardzo ważne miałem czas żeby załatwiać całą papierologię związaną z nowym obywatelem smiling smiley

Co do zmian i wydłużania urlopu, lub dzielenia macierzyńskiego np. po 6 miesięcy dla każdego z rodziców to uważam, że dobrze że jest taka możliwość. Każda rodzina jest inna, i to wewnątrz rodziny powinna zapaść taka decyzja. Niestety, każdy z nas wie jak wygląda rynek pracy w Polsce i często zdarza się tak, że młode mamy, choć chętne do powrotu do pracy, nie mają do czego wracać (mimo chroniącego ich prawa, pracodawca daje do zrozumienia że nie ma dla niej miejsca, albo jest ale na trochę innych warunkach). Tak samo było by z ojcami, a tak jak wspomniała mysia83, niestety nadal w naszym kraju to mężczyzna ma szanse na większe zarobki.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-08-12 17:04 przez jaffar.

mikaa997 (offline)

13-08-2015 08:28:48

Wrocław
Moim zdaniem wprowadzenie rocznego urlopu macierzyńskiego jest bardzo dobrą zmianą, a jeszcze lepszą jes to, że mogą z niego skorzystać także mężczyźni. Fakt odsetek płci męskiej korzystający z tego przywileju jest bardzo mały. Ja nie widzę w tym nic złego. Najważniejsze że rodzice mają wybór i sami decydują kto zostanie z maluszkiem w domu.
Moim zdaniem nie chodzi tu głównie o aspekty ekonomiczne. Nie ma co ukrywać, ale to kobiety mają instynkt macierzyński i często po prostu to one chcą być z dzieckiem w tym pierwszym, najważniejszym dla niego roku. W moim przypadku zarobki nie miały znaczenia. Ja po prostu chciałam zostać z synkiem a mąż od razu powiedział, że wolałby chodzić do pracy. Nad życie kocha naszego synka i jest wspaniałym tatusiem jednak przebywanie z takim maluszkiem to też nie lada wyzwanie smiling smiley
Zgadzam się jednak z tym, że roczna przerwa pogarsza tylko sytuację kobiet na rynku pracy szczególnie, że wiele kobiet już w ciąży jest na zwolnieniu lekarskim, a po macierzyńskim wykorzystuje jeszcze zaległy urlop, tak na prawdę ich nieobecnośc to prawie 1,5-2 lat.

Uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby dowolna możliwość dzielanie urlopu macierzyńskiego. Na pewno bardziej skomplikowane było by jego przeliczanie jednak dla rodziców byłoby to bardzo wygodne. Mam tu na myśli możliwość dzielenia się czasem tygodniowo np. jeden tydzień jest w domu mama, drugi tydzień tatuś. Jeszcze lepszą kombinacją byłoby np. że mama jest z dzieckiem pon, wt i środę, a tatuś czwartek i piątek. Dzięki temu: 1) dziecko spędzało by dużo czasu z obojgiem rodziców 2) pracodawca nie "traciłby" pracownika na cały rok 3) zarówno kobieta jak i mężczyzna nie wypadli by z obiegu na rynku pracy. 4) aspekt ekonomiczny nie odgrywałby tak dużej roli.
Weźmy też pod uwagę, że kobiety coraz częściej stają się "rekinami biznesu" i mimo że kochają swoje dzieci to po pierwszym półroczku chętnie wróciłby do pracy. Powyższe rozwiązanie mogłoby zapewnić im powrót do pracy i nie udczuwały by, że cały czas siedzą w domu.

W tych wszystkich zmianach należy też zmienić mentalność Polaków. Akcje promujące tatusia w domu są świetnym rozwiązaniem. Uważam, że w naszym kraju cały czas istnieje streotyp, że mężczyzna który jest w domu i zajmuje się dzieckiem zamiast pracować to męska kura domowa, pantoflarz itp.

wojtaszek (offline)

13-08-2015 22:29:03

Tarnów
Z mojego doświadczenia wiem że mężczyzna może doskonale zajmować się dzieckiem i odciążyć jednocześnie kobietę w jej obowiązkach związanych z wychowaniem dziecka. Ja już po porodzie odczułam jak ważne jest szczególnie w tych pierwszych dniach po porodzie bycie razem, pomoc mężczyzny w obowiązkach domowych oraz co najważniejsze oswojenie się z nową sytuacją. Uważam że 2 dni urlopu okolicznościowego to za mało szczególnie że niejednokrotnie kobieta potrzebuje wsparcia w tym okresie i odpoczynku. Ja z partnerem ustaliłam że to ja będę się zajmować dzieckiem ale w wolnym czasie będzie mi pomagał i np. jest między nami takie ustalenie że do dziecka w nocy wstaję ja ale w weekendy kiedy mamy wolne od pracy to on od rana zajmuje się synkiem a ja mogę odespać nieprzespane noce. Nie tak dawno mój partner odebrał 2 tygodniowy urlop ojcowski aby móc pobyć więcej z synkiem i pozwolić mi na odpoczynek ale z racji tego że zarabia więcej niż ja kiedy pracowałam nie zdecydowalibyśmy się na to aby to on korzystał z urlopu tacierzyńskiego. Moim zdaniem to przede wszystkim różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami powoduje że to częściej kobiety zajmują się prowadzeniem domu i wychowaniem dziecka a mężczyźni utrzymują rodzinę.

mikaa997 (offline)

14-08-2015 21:05:58

Wrocław
Na pewno rozwiązaniem problemu o którym wspomina też Wojtaszek byłoby gdyby rząd wprowadził urlop macierzyński płatny w 100% przez cały okres. Wiem, wiem jest to mało realne ale na pewno zniknął by problem, że w domu zostaje tylko mama bo tatuś więcej zarabia winking smiley Moim zdaniem nawet jeśli wprowadzono by takie rozwiązanie to i tak procent tatusiów którzy zostają w domu wzrósł by tylko w niewielkim stopniu.

mysia83 (offline)

15-08-2015 08:24:59

Rzeszów
Wojtaszek widzę, że u nas jest podobnie, moj maż też doskonale zajmuje się dziećmi, wliczając w to nocne wstawanie, karmienie itp....i też jestem zdania, że mężczyna tak samo dobrze, jak kobieta może zajmować się dzieckiem. Ale tak jak pisze mika997taką mamy mentalnośc, że jednak na tate , który zostaje w domu krzywo sie patrzy....bo to nie jego rola, bo to matka powinna itd. myślę, ze trzeba zrobić wszystko, żeby ten stereotyp zlikwidować, bo to kompletna bzdura!

gosiunia89 (offline)

15-08-2015 14:42:44

Rzeczyca
Powiem tak moim zdaniem dużo tatusiów boi się że nie da sobie rady.To taki stereotyp że to kobieta powinna zająć się dzieckiem a tatuś jest głową rodziny i to On powinien ją utrzymywać.Czasem jest tak że to właśnie ojciec potrafi się lepiej zająć dzieckiem niż nie jedna z kobiet.Zgadzam się z Panią mikaa997 gdyby było takie rozwiązanie to jestem pewna że więcej tatusiów zostawało by w domach ze swoimi pociechami.Często się tak myśli że dziecko i obowiązek bycia kury domowej spada na kobiety.Kobiety też chcą się spełniać zawodowo mimo iż zostały matkami.To że matka zostawia dziecko z ojcem wcale źle o Niej nie świadczy ale dużo osób wtedy ma odmienne zdanie i twierdzą że jest złą matką bo zostawia dziecko.To że matka pracuje to nie oznacza że nie kocha swojego dziecka wręcz przeciwnie sama się realizuje i przy okazji myśli też o przyszłości dziecka aby mu niczego nie zabrakło.Tatusiowie myślą że jak zostają w domu to są tzw,,babami'' a ja podziwiam takich ojców którzy wbrew temu stereotypowi zostają z dzieckiem sami w domu i się nimi zajmują.Dzięki temu bardziej doceniają to jaka to ciężka praca opieka nad dzieckiem,dom,gotowanie,sprzątanie.Trzeba ojców bardziej zachęcać aby korzystali z urlopów który im się należy.I pozbędziemy się tych stereotypów.

wojtaszek (offline)

15-08-2015 22:11:02

Tarnów
Mój synek własnie skończył rok i jestem zmuszona wrócić do pracy , dlatego też od września mój synek pójdzie do żłobka i już kilkakrotnie spotkałam się z " gadaniem" typu nie żal Ci dziecka, niech tata bierze nadgodziny a Ty zostań w domu itd. Moim zdaniem nie należy się sugerować tym co mówią ludzie ale stworzyć dobre i godne warunki dla dziecka. Moim zdaniem każda mama powinna również od samego początku włączać ojca dziecka do opieki i wychowania dziecka i nawet jeżeli na początku nie wychodzi mu coś najlepiej nie krytykować go za to ale wspierać. Znam przypadki gdy ojciec dziecka nie chciał niczego przy maleństwie robić właśnie z obawy że niechcący zrobi maleństwu krzywdę lub że zrobi coś źle i tak naprawdę nie było między nimi bliskości od samego początku. Ja bardzo chciałam aby mój partner był przy narodzinach naszego dziecka i przekazuję mu niektóre obowiązki nad Wojtusiem a kiedy widzę że coś robi nie tak mówię mu żeby drugim razem spróbował np inaczej pokazując mu jak ma to robić. Moim zdaniem jest jakaś grupa mężczyzn która właśnie z obawy że nie podoła w czynnościach przy dziecku woli poświęcić się pracy i zapewnić pieniądze nawet na opiekunkę która pomoże mamie w obowiązkach byle by samemu nie stawiać czoła nowej nieznanej sytuacji. Nie ma niczego złego w tym że ktoś oczywiście chce zapewnić doskonałe warunki finansowe rodzinie ale jeżeli nie poświęca czasu dziecku, nie ma go w najważniejszych momentach życia dziecka to nie wiem czy te pieniądze są tego warte. Moim zdaniem dziecko potrzebuje zarówno matki jak i ojca w życiu i dlatego też fajnie że tatusiowie mają możliwość bycia z dzieckiem i dobrze byłoby żeby każdy pracodawca szanował to prawo i nie robił problemów w jego przyznaniu - prawo prawem a rzeczywistość bywa różna.

gosiunia89 (offline)

16-08-2015 21:23:40

Rzeczyca
Zgadzam się z Panią obecność i pomoc ojca dziecka jest bardzo ważna.Dzięki temu ta wieź z dzieckiem się umacnia.Ile jest takich rodzin że ojciec pracuje dziecko praktycznie jest przez cały dzień z mamą.Ojciec z pracy a dziecko tylko woła,,mama i mama''tak jakby w jego życiu nie istniał tata.Nawet jeśli mama zostawia dziecko z tatą to dziecko i tak szuka mamy.Nie ma co się dziwić skoro cały czas widzi mamę.Ale niech ojcowie pomyślą ile tracą czasu spólnego z dzieckiem.Ja na przykład wychowuje dziecko sama i nie mam porównania.Mój tata mi pomaga i nie ma problemu kiedy wychodzi z moją córcią na dwór ponieważ jest do Niego bardzo przywiązana.Nie ma co zwracać uwagi na uwagi innych ludzi ponieważ tylko my sami rodzice mamy prawo decydować o dziecku i jego losie.A słuchanie czyiś nie zbyt fajnych uwag w niczym nie pomoże.A wręcz nie którzy rodzice biorą sobie te uwagi do serca zupełnie nie potrzebnie.
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 6014, Posty: 1548670, Użytkownicy: 73666.
Ostatnio dołączył/a Justys80.

Statystyki tego forum
Wątki: 112, Posty: 53471.