Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak skutecznie zapobiegać zakażeniu rany po cięciu cesarskim?

Niebezpieczne powikłania

Jednym z możliwych powikłań cesarskiego cięcia jest zakażenie rany po cesarce. Mimo, że szpitale zapewniają coraz lepsze warunki sanitarne, a rodzącym podaje się profilaktycznie antybiotyki – co roku nawet kilka procent rodzących tą drogą boryka się z problemem zakażenia rany. A że przez cesarskie cięcie rozwiązywana jest już niemal co druga ciąża, problem zakażeń staje się poważny.

Co roku nawet kilka procent rodzących przez cesarskie cięcie boryka się z problemem zakażenia rany.

fot. Fotolia.com

Co roku nawet kilka procent rodzących przez cesarskie cięcie boryka się z problemem zakażenia rany.

Terapię podciśnieniową z powodzeniem stosuje się w leczeniu ran po operacjach kardiochirurgicznych i ortopedycznych, może mieć ona również zastosowanie w ginekologii, do leczenia ran po cesarskim cięciu.

Zakażenie rany po cesarskim cięciu może prowadzić nawet do wstrząsu septycznego. Na powikłania są narażone kobiety z przewlekłymi dolegliwościami – m.in. cukrzycą, nadciśnieniem czy otyłością. Zwłaszcza, gdy lekarze decydują się na cięcie wzdłuż linii bikini, kobietom otyłym (lub ze znaczną nadwagą) może być ciężko utrzymać właściwą pielęgnację rany – to jest systematycznie ją czyścić, osuszać i zapewniać dopływ powietrza. A uchybienia w pielęgnacji rany – to prosta droga do namnażania się bakterii i zakażenia. Gdy dojdzie do zakażenia rany, konieczne jest podanie antybiotyków – najczęściej dożylnie i wspomaganie procesu gojenia specjalistycznymi preparatami. Matka i dziecko co najmniej kilka dni dłużej muszą zostać w szpitalu.

Czy można temu zapobiegać? - Jedną z metod terapii ran chirurgicznych z zaburzeniami procesu gojenia jest terapia podciśnieniowa (Negative Pressure Wound Therapy), polegająca na miejscowym stosowaniu ujemnego ciśnienia – mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog-położnik.

Terapia podciśnieniowa pomaga w gojeniu ran m.in. przez:

- Poprawę krążenia krwi w obrębie rany
- Zbliżenie brzegów rany
- Usuwanie wysięku z rany
- Usuwanie toksyn i zmniejszanie kolonizacji bakterii
- Zmniejszanie obrzęku.

Terapię podciśnieniową z powodzeniem stosuje się w leczeniu ran po operacjach kardiochirurgicznych i ortopedycznych, może mieć ona również zastosowanie w ginekologii, do leczenia ran po cesarskim cięciu. Na rynku pojawił się niedawno zestaw jednorazowego użytku do podciśnieniowej terapii ran o małym lub umiarkowanym wysięku. Opatrunek PICO jest łatwy do zakładania, prosty w obsłudze dla pacjentów. Może być stosowany nie tylko w celach leczniczych, gdy już lekarz stwierdzi, że rana nie goi się prawidłowo, ale również jako profilaktyka zakażenia miejsca operowanego u pacjentek z czynnikami ryzyka takimi jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca.

Zestaw PICO składa się z opatrunku zawierającego warstwę chłonną, w której absorbowana jest wydzielina, pokrytego folią o wysokiej przepuszczalności - umożliwia ona odparowanie pary wodnej, ale nie dopuszcza do rany bakterii. Do opatrunku dołączona jest przenośna pompa generująca podciśnienie o stałej wartości -80mmHg. Dzięki takiej konstrukcji urządzenie nie wymaga stosowania dodatkowych zbiorników na wydzielinę. Jeden opatrunek PICO jest w stanie zaabsorbowć około 150 ml wydzieliny – dzięki temu zmniejsza się obrzęk, maleje ryzyko tworzenia się w miejscu rany pooperacyjnej krwiaków. Mniejsze jest też napięcie wzdłuż rany.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:36:06

    ale jeszcze długi proces gojenia przede mną, jeszcze jest czerwona boli jak kaszle czy kicham, ale to tak może nawet być do pół roku po cc...
  • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:37:28

    u mnie tym większy problem ze brzuszek po porodzie obwisł i rana jest przykryta faldem brzusznym, ale jakoś daje radę
  • Oloratuj | 27-04-2019 19:26:40

    u mnie były stosowane srodki odkazające ale sama sobie je musiałam kupic bo położna powiedziała ze te na oddziale sa do niczego pozniej juz w domu sama smarowałam rane maścią ranisilver , pomogło i byłam zadowolona
  • koleska | 25-05-2020 22:13:49

    moja położna mówi, że podobno ranę po cesarce najlepiej jest przemywać Octeniseptem, któraś z Was coś powie więcej?

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zagrożenia, poród, połóg, ciąża, cesarskie cięcie

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj