Jak rozwija się mowa dziecka?

Wysłane przez izabellamazurek 

izabellamazurek (offline)

13-02-2009 16:46:31

Siedmioro dzieci na sto, mimo że dobrze słyszą, są w pełni sprawne umysłowo, nie mają zaburzeń neurologicznych i nie są autystyczne - wyraźnie opóźniają się z mówieniem w stosunku do rówieśników.

czytaj więcej

erii001 (offline)

14-03-2009 16:19:28

Kielce
Bardzo dobry artykuł.
Wiele wyjaśnia.
Sama jestem mamą dziecka z SLI, w wieku dwóch lat Andrzej mówił mama, tata, baba, abi(Gabi-imię mojej siostry), mimi(smok), ami (jedzenie), didu( tak nazywa swoją siostrę).
Pediatra skierował nas do logopedy. Chodzimy raz na dwa tygodnie od grudnia, i widać ogromną poprawę.
Mówi już zdaniami, choć jest to język dziecinny. Ale jest to zupełnie inna mowa.
Mam nadzieję,że będzie już tylko coraz lepiej.


[link widoczny po zalogowaniu]
[link widoczny po zalogowaniu]
[link widoczny po zalogowaniu]

krzyk_ciszy (offline)

18-04-2009 09:29:42

Mój synek też nie mówi. Jedynie "mama, cześć, daj to, papa" na tym zbiór się zamyka. Byłam u pediatry, zresztą bardzo światłego, który nie spojrzał nawet na dziecko, ograniczył się do pytania "słyszy?" Po czym stwierdził że wszystko jest w porządku i nie ma czym się martwić tylko czekać...
Mnie jednak bardzo to martwi... Szukam dobrego logopedy, ale mieszkam w małym miasteczku i tu takiego nie ma. Może któraś z Was miała by namiary na takiego gdzieś w okolicach Szczecina, Kamienia pom, Świnoujścia lub gdzieś "około". Byłabym bardzo wdzięczna.


[link widoczny po zalogowaniu]

mamuna (offline)

19-04-2010 08:05:05

Mój synek ma już 3,5 roku i dopiero zaczyna się rozkręcać z mówieniem. Miał badanie słuchu, psychologiczne i wszystko w porządku. Teraz chodzimy do logopedy raz w tygodniu i widzę postępy. Pierwsze zdanie: ałto chało (auto jechało)smiling smiley Jest i parę nowych wyrazów. Niestety logopeda podejrzewa alalię. Ja cały czas liczę, że to po prostu opóźnienie mowy.


[link widoczny po zalogowaniu]

elay (offline)

30-05-2012 06:59:55

Jedlina-Zdrój
norma, że dziecko do 3 lat MOŻE NIE MÓWIĆ??? i ok, jak nie -mówi a rozumie???? masakra!!!! Popierwsze, z całym szacunkiem, Pani, która napisałą te informacje powinna sięgnąć po rozwojówkę choćby Kaczmarka....po drugie, jeśli rodziców uspokaja tak informacja i nic z tym nie robia, to tłumaczy, dlaczego tak wielu 3-latków mamy w poradniach logopedycznych I GABINETACH PRYWATNYCH!!!

EwaJoanna (offline)

15-06-2012 15:54:17

Warszawa
Nie rozumiem tego oburzenia. Tak, dzieci do trzeciego roku życia maja prawo nie mówić, w późniejszych latach też nie musi to oznaczać patologii. Mój synek rozgadał się po pójściu do przedszkola właśnie w wieku trzech lat. Zmam inne dziecko, które tak naprawdę zaczęło mówić w wieku prawie pięciu lat i to od razu pełnymi zdaniami a teraz jest bardzo dobrym, wygadanym uczniem.

kasztanka2 (offline)

09-11-2014 11:36:50

Bartłomiejowice
Wydaje mi się, ze w Polsce jest więcej dzieci, które maja problemy z prawidłowym rozwojem mowy, bądź tez z poszczególnymi literami rzędu chociażby syczących czy słynne r. widzę to po wiecznie pełnych poradniach logopedycznych. a ile dzieci nie korzysta z pomocy logopedy, bo rodzic twierdzi, ze dziecko samo z tego wyrośnie i sam mówi do 4latka jakby miało 6 miesięcy? niestety znam takie przypadki ...

martynka002 (offline)

12-01-2015 18:39:08

u nas etap gużenia winking smiley ale bedziemy bacznie obserwowac czy czasem wad nie ma podczas wymowy

wojtaszek (offline)

31-01-2015 21:30:32

Tarnów
Jest wiele wad które powodują ze dziecko nieprawidłow wymawia niektóre głoski czy wyrazy ale uważam że rodzice mówiąc dzo dziecka zdrobniale , po dziecinnemu dają zły przykaład wymawiania wyrazów. Znam dorosłe osoby które mówią niepoprwanie ponieważ tego nauczyly się w dzieciństwie. Inną bardzo złą rzeczą jest to że niektórzy rodziec zbyt mało czasu poświęcają dziecku , zamaist usiąść z dziecekim i poczytac książeczkę wolą włączyć mu komputer lub telewizor. Dziecku trzeba pokazać świat nazywając wszystko po imieniu , rozmawiając z nim i pozwalając aby mógł się rozwijać.

joanka106259 (offline)

31-01-2015 21:46:13

Lublin
Każde dziecko jest inne i rozwija się na swój sposób, jeżeli norma na rozpoczęcie mówienia wynosi 3 lata to uważam, że rodzice takich dzieciaczków nie mają się co martwić. U nas Marcel mówił wcześniej, ale już jako 23 miesięczne dziecko poszedł do przedszkola a w grupie dzieciaki uczą się dużo szybciej. Sama w domu również dużo mu czytałam, rozmwiałam z nim a mimo to ma on problemy z wymawianiem "r" czy kilku innych głosek. Zajęcia z logopedami też nie zawsze przynoszą skutki, gdyż grupy są dość spore a dzieci na zajęciach kilkoro, nie wspominając o kolejkach do gabinetów. U nas w przedszkolu jest logopeda ale już pół roku Marcel czeka, gdyż są inne dzieci, które mają większe problemyz wymową.


Zapraszam do głosowania na Marcelka smiling smiley
[ebobas.pl]
[ebobas.pl]
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 6016, Posty: 1545872, Użytkownicy: 73665.
Ostatnio dołączył/a Justys80.

Statystyki tego forum
Wątki: 165, Posty: 18526.