Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Obowiązki dziecka

Szacunku do pracy uczy sie od małego

O tym jak uczyć dzieci obowiązku i od kiedy, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzieci na ogół chętnie nakrywają do stołu, mogą też po jedzeniu ze stołu sprzątnąć.

Fot. BE&W

Dzieci na ogół chętnie nakrywają do stołu, mogą też po jedzeniu ze stołu sprzątnąć.

 

Jak zachęcać kilkulatka do pomocy, gdy się buntuje? Obiecywać nagrody?

Nie jestem zwolennikiem dawania np. nowych zabawek za wykonane zadania. Lepiej pochwalić, powiedzieć dobre słowo. Dziecko poczuje się ważne, docenione, będzie miało poczucie dobrze wykonanej pracy i będzie z siebie dumne, że aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym. Warto zachęcać, proponując wspólne wykonywanie czynności. Z czasem pomału wycofujmy naszą pomoc, a przyzwyczajone dziecko samo będzie pracowało. Można też stosować umowy. Jeżeli pociecha lubi pływać, to powiedzmy mu, że jeśli w ciągu tygodnia będzie regularnie odkurzać, to mama nie będzie musiała tego robić w sobotę i wspólnie będziemy mogli pojechać na basen.

 

Obowiązki muszą być, bez względu na wiek. Byle z umiarem?

Tak. Ich nadmiar bardzo obciąża dziecko. Jeśli rodzice obarczają 9-ciolatka opieką nad młodszym rodzeństwem, dodatkowymi zajęciami, takie dziecko ma poczucie, że szybko weszło w dorosłe życie. To przyspieszone dorastanie. Ma to ogromny wpływ na dorosłe życie. Znam amerykańskie badania, które pokazują, że dzieci które wcześnie miały dorosłe obowiązki, mają poczucie że są starsi, czują się nadmiernie obciążeni. Ich obraz siebie kształtuje się inaczej, czują się bardziej dorośli niż są. Dlatego nie wolno przesadzać z dodatkowymi lekcjami, zajęciami ponadprogramowymi czy angażowaniem w domowe obowiązki. Na głowie kilkulatka powinna być przede wszystkim szkoła oraz zadania, które nie będą kolidowały z nauką i nie będą zanadto obciążały dziecka.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

  • joanka106259 | 18-02-2015 11:41:46

    U nas Marcel bardziej woli pomagać tacie, podać śrubokręt, coś przykręcić, przynieść. Gorzej jest już ze sprzataniem, chociaż nie mamy w domu podziału prac na "męskie", "żeńskie", bo i mąż czasem odkurza i gotuje, to Marcel nie pali się do takich zajęc. Gdy był młodszy częsciej chciał pomagać. Teraz generalnie posprząta po sobie zabawki, odniesie kredki. Widząc, że nie pali się do prac domowych...
  • mikaa997 | 07-03-2015 18:21:08

    Dziecko od małego powinno mieć swoje obowiązki, oczywiście można zacząć od układania zabawek po zakończonej zabawie, wyniesienie talerzyka po obiedzie itp. Przede wszystkim nie wyręczajmy dziecka bo to ogranicza też jego samodzielność. Dziecko które ma obowiązki będzie sobie lepiej radziło z obowiązkami w życiu dorosłym.
  • wojtaszek | 28-03-2015 20:39:34

    Ja dziś w domu robiłam generalne porządki przed świętami i mój maleńki synek siedział na kolanach babci i obserwował co ja robię, nie mógł spuścić ze mnie wzroku szczególnie gdy wycierałam kurze. Pomyślałam że zawsze robiłam to gdy on spał a dziś najwyraźniej spodobało mu się to zajęcie i mam nadzieję że już niedługo będzie mi w tym pomagał. Co do nauki dziecka to faktycznie jest tak że trzeba ...
  • Doris85 | 06-04-2015 12:34:06

    Dziecko powinno mieć swoje obowiązki - ucząc je od małego pewnych zasad wyrabiamy w nim dobre nawyki na przyszłość. Już małe dzieci możemy włączać w pomoc przy obowiązkach domowych - poukładanie klocków, wspólne przygotowywanie ciasteczek, gdzie da się dziecku możliwość samodzielnego wykrawania kształtów, wyrzucenie butelki do kosza - trzeba zacząć od drobnych rzeczy i za każdym razem chwalić d...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj