Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak poradzić sobie z kolejką do leczenia?

Dzieci też muszą czekać na wizytę u specjalisty czy badania diagnostyczne

Mali pacjenci czekają na wizytę u specjalisty nawet kilka miesięcy. Najdłużej czeka się do ortodonty, do kardiologa dziecięcego i angiologa - wynika z badań Fundacji Watch Health Care. Tymczasem nie zawsze można czekać, bo w przypadku zdrowia czas to nie tylko pieniądz, ale również - zdrowie!

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

Fot. Fotolia.pl

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

Długie kolejki do lekarzy specjalistów stanowią ogromną barierę w dostępie do leczenia. Wydłużają czas rozpoczęcia leczenia (na diagnostykę także trzeba czekać), co może się przyczyniać do pogorszenia stanu zdrowia lub do jego utraty. - Długi czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą oraz kolejki do badań diagnostycznych generują znaczące koszty dla systemu. Dzieje się tak dlatego, że po wielomiesięcznym oczekiwaniu na wizytę, a potem na diagnostykę, do placówek ochrony zdrowia często trafiają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, wymagającym specjalistycznego, często drogiego leczenia i rehabilitacji - mówi Karolina Skóra, dyrektor zarządzająca Watch Health Care.
 

Problem kolejek do lekarzy dostrzegł premier. Minister zdrowia ma go rozwiązać  – albo pożegna się ze stanowiskiem. Prace nad pomysłami, jak usunąć (lub zmniejszyć) kolejki do badań i specjalistów jeszcze zapewne potrwają, tymczasem pacjenci z kolejkami muszą się mierzyć każdego dnia. Dotyczy to również dzieci.

 

Czekają dłużej niż rodzice
 

Pomimo konstytucyjnego prawa do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, dzieci na świadczenia zdrowotne muszą czekać średnio około 13 tygodni. W wielu przypadkach, czekają dłużej na leczenie niż ich rodzice.

Obecnie najgorzej wygląda sytuacja w stomatologii. Do ortodonty czeka się prawie dziewięć miesięcy. 2,5 roku trzeba czekać na leczenie aparatem ortodontycznym. W niektórych placówkach trwa to znacznie dłużej - mali pacjenci dostają aparat po czterech latach oczekiwania! Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach tak długie kolejki uniemożliwiają rozpoczęcie leczenia, np. ruchomy aparat ortodontyczny jest refundowany, ale tylko dzieciom do 12-go roku życia, więc jeśli zgłosi się np. 9-letnie dziecko, które 4 lata będzie musiało czekać, nie zostanie objęte bezpłatnym leczeniem.

– Niepokojące jest również to, że czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym wydłużył się w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku aż o 20 miesięcy – mówi Skóra. Pocieszające jest natomiast, że na leczenie próchnicy można dostać się znacznie szybciej, bo już po ok. dwóch tygodniach od zapisania się.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • donnavito | 17-12-2014 13:53:18

    u mnie do ortodonty sa małe kolejki akurat, za to inni specjalisci...na rehabilitację z kregosłupem czeka sie 2-3 lata, a kregosłup to powazniejsza sprawa niz proste zęby.
  • joanka106259 | 08-01-2015 13:09:11

    Faktem jest, że ciężko jest u nas dostać się do specjalisty. My mieliśmy skierowanie do kardiologa, gdy u syna lekarka usłyszła szmery w sercu. Strach jest wtedy olbrzymi. Zaczęłam dzwonić do miejsc, gdzie można było wykonać badanie na NFZ i najbliższa możliwa wizyta była za ok 8 miesięcy. Byłam w szoku. I co wtedy ma zrobić rodzic? Czekać tyle miesięcy? Wybraliśmy się na prywatną wizytę, bo ch...
  • martynka002 | 20-01-2015 15:50:11

    kolejki do secjalistow na nfz sa bardzo dlugie. Ja bedac w ciazy chcialam isc do dermatologa to okres czekania pol roku, dopiero jak powiedzialam , ze jestem w ciazy i boje sie czymkolwiek smarowac taki ala liszaj na oczach, ktory sie szybko rozprzestrzeniał kazala mi przyjechać za 10min do gabinetu.
  • Blazej90 | 07-12-2015 09:56:27

    podatki powinny być wyłączone na opiekę zdrowotną i tyle. I tak każdy płaci prywatnie więc po co dodatkowe koszta

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: refundacja, próchnica, ortopeda, ortodonta, okulista

Polecamy

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj