Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przesądy ciążowe

Na psa urok

Moje ciąże też były komentowane. W pierwszej ciąży powtarzano mi do znudzenia, że tak pięknie wyglądam, że na pewno urodzę chłopca, bo w ciąży z dziewczynką wygląda się brzydko. Przesąd mówi bowiem, że córki zabierają mamom urodę. Urodziłam córkę.

W kolejnej ciąży jadłam bardzo dużo mięsa (najchętniej bitki wołowe z buraczkami). Rzekomo zapowiadało to narodziny syna. Przesąd mówi, że zajadanie się słodyczami zwiastuje dziewczynkę. Na słodycze nie mogłam patrzeć. I co? Urodziłam kolejną dziewczynkę.
Wiele razy też słyszałam – „Jak ty dziewczyno wykarmisz dziecko? Przecież ty wcale piersi nie masz”. To prawda. Ale moje małe piersi już w drugiej dobie po porodzie były znacznie większe od główki noworodka, a mleko tryskało jak woda z prysznica (kilkoma kanalikami jednocześnie) przez 18 miesięcy.
Dużo dobrych rad dostaniesz od osób, które dowiedzą się o twojej ciąży. Dowiesz się, co można, a czego nie, co trzeba, a czego nie wolno w ciąży i jakie mogą być tego skutki. Ale wyrocznią w sprawie ciąży i tym, co z nią związane, jest twój ginekolog, a nie ludowe mądrości, których dam kilka przykładów.
* jeśli kobieta nosi korale i inne ozdoby na szyi albo nadepnie na kable lub przechodzi pod drutami wysokiego napięcia, to urodzi dziecko zaplątane w pępowinie;
* jeśli farbuje włosy, to dziecko urodzi się rude;
* jeśli patrzy na księżyc, to synek przedwcześnie wyłysieje;
* duży brzuch oznacza, że urodzi się grubasek, mały – chudzina;
* okrągły i wysoki brzuch przepowiada dziewczynkę, a spiczasty i niski – chłopca;
* dotykanie brzucha ciężarnej przynosi szczęście (ale przesąd nie uściśla komu);
* jeśli przyszła mama pochlapie brzuch przy zmywaniu naczyń, to dziecko będzie w przyszłości miało problemy z alkoholem;
* jeśli ciężarna zagląda przez dziurkę od klucz – pewny zez u dziecka;
* jeśli słucha muzyki poważnej ma gwarancję, że jej dziecko będzie mądre.
I jeszcze jedno. Muszę się przyznać, że bezmyślnie przeskakiwałam w ciąży przez kałuże, a mimo to, dzieci urodziły się bez wodogłowia.
Za to, co pewne, myszy nie zjadły moich najbliższych, bo mi niczego w czasie ciąży nie odmawiali!

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Nosić w ciąży korale mimo przesądu że dziecko może mieć przez to okręconą wokół szyi pępowinę? Czy lepiej nie kusić złego?

    - Przesądy ciążowe od wieków służą oswajaniu lęków. To taki mechanizm radzenia sobie z niepokojami, które towarzyszą ciąży, szczególnie pierwszej, na równi z radością. Lepiej jednak znaleźć inne mechanizmy radzenia sobie z lękami. Zachęcam do refleksji nad tym, jaką mamą chcę być, co moja mama robiła dobrze a co źle. Im lepsze samopoczucie przyszłej mamy, tym lepiej dla dziecka. Kobieta w ciąży powinna dbać o swoje dobre samopoczucie i oczywiście nosić korale, jeśli je lubi. Ale powinna wyeliminować sytuacje stresujące np. w pracy, stosować się do zaleceń lekarza, robić badania, rozmawiać z koleżankami w ciąży, zapoznać się z położną, szpitalem – to wszystko minimalizuje niepokój. Nie powinna obwiniać się, że nie zawsze (szczególnie na początku ciąży) myśli entuzjastycznie o macierzyństwie, bo huśtawki nastroju w tym czasie są czymś normalnym. Ważne też jest, żeby kobieta ciążę traktowała jako stan fizjologiczny, który jest szczególny tylko dla niej i nie ma powodu wymagać, by wszyscy jej nadskakiwali.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj