Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Choroby, którymi można zarazić się od zwierząt

Zalecana higiena i ostrożność

O chorobach, którymi można zarazić się od zwierząt, opowiada Katarzyna Łukowska, pediatra

Tasiemczycą dzieci zwykle zarażają się, całując w czasie zabawy zwierzę, które jest nią zakażone.

Fot. iStockphoto

Tasiemczycą dzieci zwykle zarażają się, całując w czasie zabawy zwierzę, które jest nią zakażone.

 

Kiedy obecność papugi może być niebezpieczna?

Papugi, zwykle te przywożone z krajów egzotycznych, które nie przeszły kwarantanny przenoszą tzw. chorobę papuzią, która objawia się kaszlem, gorączką, bólami w klatce piersiowej. Zarazić się można wdychając powietrze, w którym unosi się pierze i drobiny kału zakażonego ptaka.

Jakie konsekwencje pociągają za sobą nieleczone zoonozy?

To zależy od rodzaju choroby i jej przebiegu. Nieleczona toksokaroza może powodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek, może dojść do odczynowego zapalenia mózgu. Toksoplazmoza uszkadza płód. Dziecko urodzone z tą chorobą może mieć szereg wad wrodzonych, grozi mu np. głuchota, ślepota, upośledzenie umysłowe. Natomiast jaglica, ogniskowe zapalenie płuc i infekcje moczowo-płciowe to częste powikłania zaniedbanej choroby papuziej.

Co powinniśmy wiedzieć o wściekliźnie?

Najczęściej chorują na nią lisy, koty, nietoperze i psy. Obowiązkowe szczepienia, którym poddaje się psy raz w roku, znacznie obniżyły zapadalność na wściekliznę. Ale wścieklizną można zarazić się także od kota i one również powinny być szczepione. Do zakażenia wścieklizną dochodzi wskutek pokąsania przez chore zwierzę. Jeśli podejrzewamy, że ugryzło nas chore zwierzę, nie należy czekać aż wystąpią objawy, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, który zdecyduje o podaniu szczepionki. U ludzi chorych na wściekliznę pojawiają się wymioty, towarzyszy im biegunka, chory źle się czuje i ma gorączkę. Choroba może prowadzić do śmierci, dlatego ważna jest szybka reakcja i zgłoszenie się do specjalisty chorób zakaźnych.

Jakie objawy u zwierzęcia powinny zaniepokoić właściciela?

Robaczyce u zwierząt objawiają się anemią, rozdętym brzuchem, apatią i chudnięciem. Sierść chorego zwierzęcia staje się matowa, sucha. Czasem zwierzę wymiotuje, ma zaparcia lub biegunkę. Wtedy konieczna jest wizyta u weterynarza i leczenie.

*Katarzyna Łukowska, pediatra, kierownik medyczny Centrum Medycznego LuxMed przy al. KEN w Warszawie
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • wojtaszek | 24-01-2015 23:48:59

    Martynka zgadzam się z Tobą ze trzeba uważać gdy ma się zwierzęta w domu ale trzeba też mieć świadomość że toksoplazmozą można się zarazić np poprzez jedzenie nieumytych owoców lub warzyw lub podczas prac ogrodowych ponieważ pierwotniaki tokspolazmozy mogą znajdować się w ziemi lub w produktach zanieczyszczonych ziemią.
  • mikaa997 | 05-03-2015 10:29:58

    Przede wszystkim szczepmy i odrobaczajmy swoich pupili. Jeśli chodzi o toksoplazmoze to jeszcze przed ciążą warto zrobić sobie badania na przeciwciała.
  • moniamonia | 07-03-2016 14:09:33

    ja ostatnio zrobiłam test na obecność boreliozy i niestety wyszedł pozytywny a nie miałam żadnych objawów. Dzięki Bogu że zdecydowałam się na zrobienie testu i szybkie leczenie.
  • baska_a | 07-04-2016 23:26:40

    ja ostatnio zrobiłam test na obecność boreliozy i niestety wyszedł pozytywny a nie miałam żadnych objawów. Dzięki Bogu że zdecydowałam się na zrobienie testu i szybkie leczenie.' A jaki robiłaś test, bo widziałam właśnie taki na medgenetix i chyba też zrobię bo mam pecha do tych kleszczaków.. niby objawów nie mam ale kto wiem. Czasem po kilku latach borelioza może się ujawnić.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj