Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawy dla przedszkolaka, które uczą i wychowują. Architektura

Jak z trzylatkiem wybudować dom

Z przestrzenią publiczną jest tak, jak z zabawkami i meblami wykonanymi z materiałów naturalnych o przyjemnej w dotyku fakturze: wszystko to wpływa na wrażliwość dziecka, wychowuje do estetyki.

Wystawa    Rzecz małopolska     park doświadczeń kulturowych    zbudowana na bulwarach wiślanych w Krakowie, potrwa do 23 maja 2010.

Fot. Ewa Kozakiewicz

Wystawa Rzecz małopolska park doświadczeń kulturowych zbudowana na bulwarach wiślanych w Krakowie, potrwa do 23 maja 2010.

Na wystawie    Rzecz małopolska     park doświadczeń kulturowych    na krakowskich bulwarach wiślanych świetnie się bawią dzieciaki i ich rodzice.
Na placu Wolnica w Krakowie do 18 maja można odwiedzić nietypowy plac zabaw. Są tam m.in.dwa rodzaje piasku i zwykła ziemia, oraz kora, by stworzyć ścieżkę    bosych stóp   . Inaczej odczuwamy pod stopami piasek rzeczny, gruboziarnisty niż zwykły drobny żółty, delikatny.

O tym jak bawiąc, uczyć dzieci tworzyć przyjazną dla siebie i innych przestrzeń rozmawiamy z Anną Komorowską, architektką krajobrazu pracowni k., pedagogiem

Ewa Kozakiewicz: Prowadzi pani warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Czy nie są na to za małe?

Anna Komorowska, projektantka, pedagog: Temat „domu” w zabawach pojawia się u dzieci bardzo wcześnie. Dzieci budują zamki z piasku, namioty i schrony z prześcieradła, koca czy z krzeseł, no i chowają się pod nie, czy pod stół. Bardzo chętnie też stawiają budowle z klocków. To wszystko, to nic innego, jak właśnie architektura. Bo architektura to nie tylko sztuka dla wybranych, ale coś, co nas otacza, co dotyczy każdego z nas, a więc i naszych dzieci.

 

Od czego zaczyna się kurs architektury dla maluchów?

Zaczynamy od domu, bo dzieci w tym wieku świetnie się bawią w domkach na drzewie, w ogrodzie, gdzie robią sobie kryjówki. Nasze warsztaty „Pan Tom buduje dom” nawiązują do kultowej książki Stefana Themersona z lat 30. XX wieku. Czytamy tę książkę i wspólnie obserwujemy, jak pan Tom zmagał się z budową domu. To wesoła wierszowana opowieść. Pokazuje dzieciom, że najpierw architekt rysuje projekt i że dla każdego trzeba budować dom inaczej.

 

Jak wyjaśnić dzieciom bez zbędnej dydaktyki na czym polega architektura i praca architekta?

Proponuję dzieciom, by wybrały spośród przygotowanych ilustracji dom dla ulubionych przez siebie postaci z bajek lub z filmów. I np. Superman dostaje od nich najbardziej kosmiczny z domków, Pinokio - dom z drewna, a Bob budowniczy dom, który wygląda na niedokończony. Czerwonemu Kapturkowi dzieci oferują na ogół domek w lesie, a Muminki dostają od nich domek wielorodzinny, składający się z wielu mieszkań.
Dzieci też oswajają się z przykładami współczesnej architektury. Niektóre pochodzą z książki „D. O. M. E. K.” Daniela Mizielińskiego i Aleksandry Machowiak. Dzieci dowiadują się, że zanim zaczyna się projektować dom, trzeba się zastanowić dla kogo go budujemy, co ten ktoś lubi, gdzie może czuć się dobrze i dlaczego?

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj