Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Umowa na czas określony a ciąża

Kobiecie przysługuje prawo do ochrony przed zwolnieniem

Umowa na czas określony daje kobiecie ciężarnej niemal takie same prawa w miejscu pracy, jakie przysługują kobietom zatrudnionym na czas nieokreślony. Są jednak również istotne różnice.

Umowa na czas określony daje kobiecie ciężarnej niemal takie same prawa w miejscu pracy, jakie przysługują kobietom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Fot. Fotolia

Umowa na czas określony daje kobiecie ciężarnej niemal takie same prawa w miejscu pracy, jakie przysługują kobietom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony zawiera określony termin, w którym następuje zakończenie stosunku pracy. Jeśli pracownica zaszła w ciążę, a jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony, na okres wykonania zleconej jej pracy lub na okres próbny (dłuższy niż miesiąc), umowa, która zostałaby rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży jest automatycznie przedłużona aż do dnia porodu. Jest jednak wyjątek – zasada przedłużania umowy do dnia porodu nie obowiązuje, jeśli została zawarta umowa na czas określony, ale w ramach zastępstwa innego pracownika. Tzw. umowy na zastępstwo nie chronią kobiet ciężarnych przed utratą zatrudnienia.

Zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę w czasie ciąży ma jednak wyjątki. Umowa o pracę może zostać rozwiązana, gdy istnieją przesłanki do wypowiedzenia z winy pracownicy, a związki zawodowe reprezentujące kobietę wyrażą zgodę na rozwiązanie umowy. Pracodawca może również wypowiedzieć umowę o pracę w przypadku ogłoszenia upadłości lub gdy nastąpiła likwidacja miejsca pracy.

Przywileje kobiet ciężarnych w miejscu pracy. Każdej ciężarnej pracownicy przysługują na podstawie prawa pracy określone przywileje. Co do zasady, kobiet ciężarnych nie kieruje się do pracy w nocy – pracodawca musi albo dostosować grafik (praca zmiana) tak, by ciężarna pracowała w ciągu dnia lub – jeśli jest to niemożliwe – wyznaczyć jej inny zakres obowiązków.

Kobieta ciężarna nie może też wykonywać prac w szkodliwych warunkach lub takich, które zagrażają bezpieczeństwu ciąży. I w tym przypadku pracodawca ma obowiązek dostosować warunki pracy lub skierować pracownicę do innych obowiązków bez uszczerbku na jej wynagrodzeniu.

Niezależnie od tego, czy umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu, czy też wygasa w trakcie rocznego urlopu macierzyńskiego, kobiecie przysługuje zasiłek macierzyński, wypłacany albo w całości przez ZUS, albo w początkowym okresie przez pracodawcę (do zakończenia umowy) a potem przez ZUS.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża, kodeks pracy, urlop macierzyński

Polecamy

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Pięciolatek to samodzielne dziecko, ale nadal potrzebuje przede wszystkim czasu na mądrą zabawę, kontaktów z rówieśnikami i nieustannego rozbudzania jego ciekawości.

Rocznik 2006 obowiązkowo idzie do przedszkola

Ponad 360 tysięcy polskich pięciolatków rozpoczyna we wrześniu 2011 obowiązkowe wychowanie przedszkolne. Pięciolatek może trafić do tradycyjnego przedszkola, punktu przedszkolnego albo oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej. Jedno...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj