Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zioła to też lekarstwo

Ostrożnie z dawkowaniem

To nieprawda, że ziółka nikomu jeszcze nie zaszkodziły. Zioła to pełnowartościowe leki, które trzeba umieć stosować: doskonale wiedzieć na co, jakie dawki i komu można podać, i jakie są tego skutki uboczne.

Dzieciom podajemy   po konsultacji z pediatrą   jedynie gotowe preparaty ziołowe kupione w aptece.

Fot. iStockphoto

Dzieciom podajemy po konsultacji z pediatrą jedynie gotowe preparaty ziołowe kupione w aptece.

Dorota Trzaska, doświadczona pediatra i specjalistka medycyny rodzinnej Niepublicznego ZOZ w Krakowie przestrzega przed zalewaniem herbatek ekspresowych i robieniem naparów ziołowych dla siebie, a szczególnie podawaniem ich dzieciom poniżej jednego roku życia. – Dawniej na przykład przemywano naparem z rumianku oczy noworodkom. Wywoływał dużą ilość odczynów alergicznych. Rumianek podawany zewnętrznie jak i wewnętrznie jest niewskazany, bo może spowodować uczulenie – ostrzega lek. Trzaska.

 

Żadnych ziół w ciąży!

- Po pierwsze, nie wiadomo na co ktoś może się okazać uczulony, a poza tym nie wiemy, jak dane zioło zadziała na ciężarną kobietę, która w ciąży ma przeważnie zmieniony próg przyswajania. Nawet mała dawka ziół może zaszkodzić, mimo że przed zajściem w ciążę były stosowane większe dawki. Pijąc napary ziołowe czy zażywając tabletki ziołowe, ciężarna przekazuje te substancje dziecku przez łożysko układem krwionośnym – przypomina Grażyna Komnata-Gajda ginekolog - położnik Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek w Krakowie. – Wydaje się nam, że ziółka są przyjazne, bo wzięte z pola, a tymczasem wywołują nieraz nieprzewidziane reakcje organizmu. Nikt tego nie sprawdzał, nie ma żadnych badań, które mogłyby potwierdzić, że ziółka ciężarnym nie zaszkodzą – mówi ginekolog.
Dlatego lepiej nie stosować ziół w ciąży na takie dolegliwości jak zaparcia czy nudności. - W przypadku zaparć lepiej jeść na przykład suszone śliwki niż używać ziół przeczyszczających, które nawet mogą spowodować poronienie - przestrzega Joanna Dudek – położna Szpitala MSWiA w Krakowie. Poza tym, co podkreśla dr Grażyna Komnata-Gajda, herbatki przeczyszczające powodują odwodnienie organizmu i mogą spowodować zaburzenia elektrolitowe. Radzi by na nudności zażywać Aviomarin i Torecan, a nie leki ziołowe.

 

Zioła do stosowania zewnętrznego w połogu

Niektóre kobiety, cierpiące na depresję okołoporodową sięgają po melisę. Tymczasem może ona obniżać ciśnienie i wywołuje menstruację, a w połogu niewskazane jest już jakiekolwiek krwawienie.
Jedyne ziółka, które w połogu można stosować to te do użytku zewnętrznego. Kora dębu działa przeciwzapalnie, wysuszająco więc napar z niej można używać do podmywania. Przyspiesza to gojenie się naciętego czy pękniętego podczas porodu krocza. Wywar z kory pomaga też przy hemoroidach, które często pojawiają się po porodzie. Natomiast na poranione podczas karmienia sutki można robić okłady z maści nagietkowej lub rumiankowej, ale przed każdym karmieniem trzeba je dokładnie wymyć.
Mimo że w aptece można kupić na pobudzenie laktacji specjalną komponentę ziołową z anyżem, lekarka odradza jej stosowanie. – Zioła działają nie tylko na samą laktację, ale i na gruczoły dokrewne wydzielające inne rodzaje hormonów. Anyż sam w sobie nie ma wpływu na zwiększenie laktacji, natomiast nie wiemy, co w dostępnej mieszance jest zawarte i w jakich proporcjach, w związku z czym nie wiemy jakie jest jej działanie uboczne – mówi. – Lepiej pić bawarkę, czyli herbatę z mlekiem.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 06-02-2015 06:44:33

    Wszystko szkodzi w nadmiarze. Jak wypije sie jedną herbatkę ziołową na wzmocnienie odporności, nic sie nie stanie. Trzeba trochę poczytać jaka ilość moze być szkodliwa, bo picie np. herbaty z malinami raz dziennie, nie przyniesie skutków ubocznych. Jak kogoś interesują naturalne sposoby leczenia różnych schorzeń polecam zielarkę - znawczynię w tej dziedzinie- panią Korżawską, która wszystko św...
  • Doris85 | 03-04-2015 10:44:38

    Ziola jak widac moga pomoc, ale i bardzo zaszkodzic. Dlatego w czasie ciazy nalezy bardzo rozwaznie je stosowac. Jak juz ktoras z dziewczyn pisala - wazne jest miejsce ich pochodzenia. Najlepiej samemu wysiac w doniczki ziola, ktore sie lubi, badz tez posadzic w ogrodku. Zwlaszcza zima - ich zapach i smak, ktory nadaja - nie moze sie rownac z zadnymi ziolami kupionymi w sklepie.
  • Laseczka55 | 27-12-2016 14:52:58

    trzeba uważać, dokładnie czytać ulotkę i słuchać się zaleceń lekarza
  • janeczka15 | 27-12-2016 14:59:47

    W moim domu stosujemy tylko ziołowe lekarstwa. Na kaszel świetny jest dicotuss z miodem i prawoślazem. Na gorączkę pijemy napary, wygrzewamy się i choroba trwa kilka dni

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj