Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poradnik. Co przysługuje ciężarnej w ramach NFZ

Sprawdź czy masz dobrą opiekę medyczną

W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza (pierwsza wizyta najpóźniej w 10. Tygodniu, jeśli zamierza ubiegać się o wypłatę tzw. becikowego), a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Warto pamiętać że zdecydowana większość badań może być przeprowadzona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bez konieczności sięgania do swojego portfela. Warunek: placówka, w której korzystamy z usług ginekologa, ma podpisany kontrakt z NFZ.

Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych przepisy w Polsce gwarantują każdej kobiecie w okresie ciąży i połogu.

Fot. iStockphoto

Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych przepisy w Polsce gwarantują każdej kobiecie w okresie ciąży i połogu.

W pierwszym trymestrze (do 13. tygodnia ciąży) NFZ przewiduje przynajmniej dwie wizyty kontrolne, w tym przynajmniej jedno badanie USG.
 

W dwóch kolejnych trymestrach liczba wizyt się zwiększa (w 8 i 9 miesiącu ciąży wizyty odbywają się zwykle co dwa tygodnie).
 

Na co przyszła mama może liczyć podczas tych wizyt:
- dokładny wywiad lekarski
- badanie ginekologiczne oraz położnicze
- cytologię (jeśli była wykonywana wcześniej niż pół roku przed ciążą)
- badanie piersi oraz dna macicy
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiary wzrostu i wagi
- szczegółowe badania krwi i moczu (łącznie z badaniem na obecność wirusa HIV, które lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej).
 

Badania, które dochodzą w ostatnim trymestrze ciąży to:
- badanie czynności serca płodu z oceną czynności skurczowej macicy,
- ocenę ruchliwości płodu, badanie jego czynności serca (KTG),
- badanie USG z oceną dobrostanu płodu, przepływów i wód płodowych.
 

Te badania przysługują każdej ciężarnej – i to nawet wówczas, gdy nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych w okresie ciąży i połogu gwarantują przepisy! W przypadku, gdy placówka odmawia przyjęcia ciężarnej, warto zwrócić się do rzecznika praw pacjenta (http://www.bpp.gov.pl) .

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Modzelka8 | 18-02-2015 22:04:40

    Ja niestety miałam przykre doświadczenie z lekarzem ginekologiem, który przyjmował na NFZ. Miałam zagrożoną ciążę a na wizycie u niego nie dowiedziałam się nic bo zwyczajnie się do mnie nie odzywał. Cała wizyta zawierała się w słowach proszę brać te tabletki, do widzenia. Z płaczem wyszłam z gabinetu. Obliczyliśmy z mężem nasze wydatki i do końca ciąży chodziłam do lekarza prywatnie. Nie koszto...
  • wojtaszek | 19-03-2015 22:35:36

    A ja myślę że w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii pomocy dla przyszłych i młodych mam ale wszystko idzie w dobrym kierunku, może dzięki temu że kobiety są coraz częściej świadome swoich praw i korzystają z nich. Moim zdaniem coraz częściej to szpitale zabiegają o pacjentki proponując im poród w dobrych warunkach i profesjonalną opiekę i należy wybierać w miarę możliwości ty...
  • donnavito | 20-03-2015 21:14:01

    Internet moze duzo tu zmienic, strony typu znany lekarz, informowanie sie, gdzie jest dobrze, kogo unikac itp.
  • Doris85 | 04-04-2015 13:57:47

    Dobrze, ze w internecie jest wiele artykulow dotyczacych tego, co sie kobiecie nalezy. Niestety w ramach stsndardowych wizyt na NFZ o wiele rzeczy trzeba sie samemu dopominac albo konsultowac z innymi lekarzami prywatnie. Mi nikt nie zaproponowal wykonania cytologii czy badania na HIV - robilam je prywatnie. Kolejna sprawa - po wyjsciu ze szpitala lekarz zalecil branie Duphastonu min. do 16 tc....

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj