Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Osiem typów przedszkoli

Zgodnie z poglądami rodziców lub talentami dziecka

Dla ekologów, miłośników sztuki, małych sportsmenów — wybór przedszkoli jest ogromny. Choć rozwijają różne umiejętności u dziecka, wszystkie uczą życia w grupie i są miejscem poznania rówieśników, nawiązania pierwszych przyjaźni.

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

Fot. iStockphoto

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

Artystyczne

— Już u dwulatków można zauważyć pewne cechy świadczące o predyspozycjach do plastyki czy muzyki, które z wiekiem i przy dobrej stymulacji bardziej się ujawnią, i być może staną się pasją dziecka — mówi Monika Kużelewska-Turczynowicz, dyrektorka Niepublicznego Przedszkola Artystycznego nr 113 Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie.

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe na odpowiednim dla nich poziomie. Odwiedzają galerie, wystawy, przyjeżdżają do nich muzycy, by dać koncert. Organizowane są teatrzyki, zazwyczaj raz w miesiącu do przedszkola przyjeżdżają aktorzy, którzy grają spektakl dla dzieci. W wielu przedszkolach na sali stoi pianino lub inne instrumenty muzyczne, na których dzieci uczą się grać. — Zajęcia plastyczne, muzyczne (koncerty filharmoników), taneczne (zarówno tańca nowoczesnego, jak i baletu) i teatralne mają tę zaletę, że rozwijają dziecięce talenty, a także uczą malucha wyrażania własnych uczuć językiem sztuki. Ponieważ często organizujemy wystawy prac dzieci i przygotowujemy z nimi przedstawienia dla rodziców, maluchy oswajają się też z publicznymi występami i poznają zasady autoprezentacji — dodaje Monika Kużelewska-Turczynowicz. Zajęcia z małymi artystami prowadzą osoby do tego przygotowane.

 

Ekologiczne

W tego typu przedszkolach nacisk kładzie się na prozdrowotne wychowanie i kontakt dziecka z naturą. Maluchy uczą się co to znaczy żyć ekologicznie, chodzą na wycieczki, uczą się segregować śmieci i dowiadują się po co warto to robić, oszczędzają wodę, dbają o środowisko. Dzieci uczą się też wielu praktycznych umiejętności np. jak zrobić chleb lub zasadzić roślinki. Wychowawczynie dbają, by przedszkolak po każdym posiłku mył zęby. Łódzkie przedszkole Ekoludek w ogródku ma mini zoo z królikami, którymi opiekują się dzieci. Przedszkola ekologiczne zazwyczaj proponują zdrową dietę, w niektórych także wegetariańską. W stołecznym przedszkolu Przyjaciele Żyrafy posiłki są opracowywane przez dietetyka, bogate w warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż i tłuszcze roślinne.
Zresztą - coraz więcej przedszkoli, niezależnie od typu, zarówno publicznych jak i prywatnych, przyjmuje dzieci z alergiami pokarmowymi oraz wegetarian i bez dodatkowej opłaty podają im posiłki według właściwej dla dziecka diety.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Daria34 | 06-03-2014 12:16:37

    Moim zdaniem liczy się podejście i kwalifikacje opiekunek, zajęcia dodatkowe i ogólnie to co przedszkole ma do zaoferowania. Dla mnie takie rzeczy są ważniejsze niż miejsca w rankingu czy wygląd. A już najlepiej o przedszkolu mogą się wypowiadać rodzice małych absolwentów
  • lenkaa82 | 11-11-2014 15:25:26

    Z własnego doświadczenia jako nauczycielki przedszkola powiem tylko, że najważniejsze są panie – ich predyspozycje, zamiłowanie do dzieci. To da się wyczuć podczas zwykłej rozmowy z nauczycielką w przedszkolu. Następnie bezpieczeństwo dzieci ( zarówno sale, szatnie, ogródek jak i zabawki w salach ). Należy zwrócić także baczną uwagę na żywienie dzieci. Reszta ( wygląd przedszkola, zajęcia dodat...
  • donnavito | 09-01-2015 19:09:46

    Dla dziecka najważniejsze jest, by lubilo pania i czuło się bezpiecznie, reszta to troche taki snobizm rodzica, dziecko chodzi na to i na to, a tak naprawdę ma się w przedszkolu dobrze bawić. Takze zgadzam sie z lenkaa82 całkowicie.
  • dori32k | 25-03-2015 14:31:42

    A ja myślę, że najlepsze jest połączenie wszystkich, bez kładzenia nacisku na jedną konkretną dziedzinę. Przecież może okazać się, że córka wcale nie chce być malarką a syn nie lubi sztuk walki

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj