Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Z wizytą w wiosce Asteriksa

Nasza rodzina wśród Galów!

To świetne miejsce dla tych, którzy mają w sobie coś z łobuziaka – mówi Daria, która dwa lata temu wraz z mężem Tomkiem oraz synami, dziewięcioletnim Szymkiem i czteroipółletnim Łukaszem odwiedzili Parc Asterix.

Park Asterix, to miejsce, do którego można jechać z rodziną bez obawy, że ktoś będzie się nudził.

Fot. BE&W

Park Asterix, to miejsce, do którego można jechać z rodziną bez obawy, że ktoś będzie się nudził.

- Chłopcy są miłośnikami roller-coasterów, pontonów i łódek spadających i kręcących się w zawrotnym tempie, głośnego, podszytego strachem śmiechu i tego dreszczyku emocji, za który gotowi jesteśmy płacić każde pieniądze. Daria zapewnia, że warto było.

O parku

Parc Asterix znajduje się 30 km na północ od Paryża. To magiczne miejsce, w którym czas zatrzymał się przed wiekami - świat tajemniczych druidów, walecznych wojowników i postaci z historycznych podręczników. Nie powstałoby, gdyby nie barwna, obdarzona niewielką posturą, lecz wielkim duchem postać. Kiedy w 1961 roku we francuskim magazynie „Pilote” ukazała się pierwsza część przygód Gala Asteriksa, nikt jeszcze nie przewidywał, że właśnie narodziła się jedna z ikon francuskiej kultury popularnej. Tymczasem szelmowski Gal i jego przyjaciele migiem podbili serca małych i dużych na całym świecie. To na fali niesłabnącej popularności komiksowych bohaterów, w 1983 roku otwarto podwoje tematycznego parku rozrywki, dedykowanego żądnemu przygód i szalonej zabawy Galowi.
Park obejmuje ogromną powierzchnię i podzielony jest na siedem sektorów. Mimo że związany jest przede wszystkim z komiksowymi bohaterami, prezentuje też wiele interesujących wydarzeń z historii Francji. W sektorze pomarańczowym na przykład stajemy się świadkami epokowych wydarzeń: formowania się państwa czy wypadków z 14 lipca 1789 roku – zburzenia Bastylii i początków Rewolucji Francuskiej. Inne sektory odpowiadają historycznym krainom. Jest osada Wikingów, antyczna Grecja, Imperium Rzymskie z czasów Juliusza Cezara i oczywiście Galia, z wioską Asteriksa w pomysłowy sposób odpierającego zmasowane siły imperatora. Już sam spacer po owych krainach zapewnia niezapomniane wrażenia.

Atrakcje dla najmłodszych

Zarówno Szymek, jak i młodszy od niego o parę lat Łuki, znaleźli w parku coś dla siebie. - To miejsce, do którego można jechać z rodziną bez obawy, że mały się wybawi, a starszy wynudzi – przekonuje Daria. Zacznijmy od atrakcji dla najmłodszych. Są karuzele (np. bajecznie oświetlona Chaises-volantes), kolejka wiodąca do niezwykłego świata kryjącego się w zagajniku druidów z zaczarowaną fontanną, wielkimi muchomorami i grotą, w której mieszka echo. Z dziećmi trzeba koniecznie odwiedzić piękne akwarium, w którym odbywają się pokazy tresury delfinów i uchatek. Zapewne największe zainteresowanie maluchów wzbudzi wioska Asteriksa. To w niej mogą spotkać najważniejszych bohaterów komiksu, uścisnąć im rękę, zrobić pamiątkowe zdjęcie. W wiosce odbywają się pokazy akrobacji, kabarety i malowanie twarzy. Kuszą liczne sklepiki z pamiątkami i oczywiście mnóstwo łakoci sprzedawanych w przydrożnych kioskach.
W parku można też zorganizować dla swojego dziecka najwspanialsze i niezapomniane przyjęcie urodzinowe: przygotować bankiet, zamówić wspaniały tort i zaprosić do wspólnego stołu mieszkańców galijskiej wioski.

Atrakcje dla starszych dzieci i rodziców

Rodziców ujęła dobra organizacja. - Nie do przecenienia był fakt, że obsługa nie dawała na każdym kroku do zrozumienia, że we Francji mówi się tylko po francusku, tylko udzielała informacji i porad po angielsku – opowiada Daria. - Spodobał się nam także wystrój - kolorowy, w stylu komiksowym, ale nie mdlący, nie przesłodzony. Z najpopularniejszej atrakcji dla dużych, czyli jednego z największych na świecie roller-coasterów - Tonnerre de Zeus - nie skorzystali. Chcą to przeżyć wspólnie z synami, a więc mają powód, by powrócić, o co Szymek i Łuki coraz częściej proszą swoich rodziców. A wspomniany roller-coaster jest rzeczywiście imponujący. Uruchomiony w 1997 roku tor jest najdłuższym drewnianym coasterem w Europie, liczącym ponad 4 tysiące stóp długości! Nad budowlą góruje imponująca figura Zeusa, najwyższego z greckich bogów, ukazanego jako gromowładca. By docenić dreszczyk emocji, jaki nas czeka, warto wejść na oficjalną stronę parku: www.parcasterix.com, na której znajduje się film video nakręcony z perspektywy osoby jadącej roller-coasterem.
Równie ekscytujące przeżycia zapewnia La Descende du Styx, czyli spływ gumową tratwą po mitycznej rzece Styks. Trzeba się przygotować na liczne turbulencje, wiry wodne, wodospady, a nawet gejzery! Goście spragnieni jeszcze większych emocji w strugach wody, mogą wybrać się na Le Grand Splatch, co oznacza nie mniej nie więcej jak podróż z efektami wodnymi kończącą się spadaniem 11 metrów w dół z nurtem wodospadu.
Pamiętacie towarzyszące polskim wesołym miasteczkom zamki strachu? W Parku Asteriksa jest ich odpowiednik – Transdemonium. Dostarcza jednak znacznie mocniejszych wrażeń. Podróżuje się pociągiem i należy się spodziewać naprawdę wszystkiego, co najstraszniejsze.
Weekend w parku Asteriksa to przygoda dla każdego. To podróż z happy endem, z której wrócimy i mądrzejsi, i szczęśliwsi. Daria określa swoje wrażenia jednym słowem: „Pycha!”

***

Informacje organizacyjne

Park
Adres: Parc Astérix, Plailly, 60128 Paris, tel. +33 3 44 62 31 31

Godziny otwarcia: od 10.00 do 18.00, codziennie w okresie od kwietnia do października

Ceny biletów:
Dorośli (powyżej 12 roku życia): 39 EURO
Dzieci (od 3 do 11 lat): 29 EURO
Dzieci poniżej 3 roku życia: wstęp wolny
Parking: 8 EURO za dzień (6 tysięcy miejsc)
Bilety można kupić on-line, na stronie www.parasteric.com (strona tylko w języku francuskim)

Dojazd
Samochodem: Autostrada A1, Paris – Lille. Parc Asterix ma swój własny wyjazd z autostrady (między zjazdem nr 7 i 8)

Samolotem: Lotnisko Roissy-Charles-de-Gaulle. Znajduje się ono około 10 minut drogi do parku. Z lotniska kursują co pół godziny autobusy (bilety 8 EURO w obie strony, dzieci do lat 3 bezpłatnie )

Busem, z Paryża: przy wyjeździe z muzeum w Luwrze podstawiany jest specjalny bus dowożący do parku (wyjazd godzina 9.45, powrót 18.30). Ceny biletów: dorośli – 19 EURO, dzieci w wieku 3 – 11 lat – 13 EURO.

Noclegi
Hotele znajdujące się w pobliżu parku:

Hôtel des Trois Hiboux***, położony w sąsiedztwie parku, w cichej, zalesionej okolicy. Oferuje 100 pokoi, salę zabaw dla dzieci, bar z tarasem, restaurację. Pokoje wyposażone są w łóżka dla dzieci. Adres: Parc Asterix - 60128 Plailly. Doba w pokoju czteroosobowym: 239 EURO

Chateau Mont Royal Chantilly ***, ekskluzywny hotel mieszczący się w XIX wiecznym zamku, oddalonym około 2 km od Parc Asterix. Oferuje 109 pokoi i apartamentów. Adres: Route de Plailly, 60520 La Chapelle en Serval. Ceny: pokoje typu superior: od 130 do 270 EURO, pokoje Castle Life: 250 – 315 EURO

Decydując się na wizytę w Parc Asterix, można skorzystać z oferty jednego z biur podróży organizujących kilkudniowe wyjazdy dedykowane wyłącznie odwiedzinom w tej historyczno – rozrywkowej krainie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • marta_1234 | 20-11-2014 21:01:29

    Uwielbiam tą serię filmów
  • moniaijulka | 02-02-2015 21:14:10

    Znam trochę francuski, ale przed wyjazdem tam będzie pewnie trzeba trochę się poduczyć kiedy córka będzie starsza i zacznie oglądać te bajki na pewno spodoba jej się pobyt w tym miejscu, a nam rodzicom również

Poczytaj również

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj