Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bobas na Okrągłym Stole – obrady jury konkursowego

Socjalizm w oczach dzieci

Jak wynika z prac konkursowych, dzieciństwo w PRL nie było złe. Co prawda, nie mieliśmy kolorowych zabawek, pomarańcze jedliśmy raz w roku na Boże Narodzenie, ubrania szyły nam babcie a misiami „Haribo” objadali się wyłącznie szczęściarze, ale dorośli poświęcali nam więcej czasu niż my naszym dzieciom.

Joanna Szczepkowska i Maria Czubaszek.

Fot.Marta Wojtal

Joanna Szczepkowska i Maria Czubaszek.

Bogusław Chrabota.
Małgorzata Solecka , Joanna Szczepkowska i Maria Czubaszek.

4 czerwca, w 20. rocznicę wyborów 1989 roku, ogłosiliśmy konkurs literacki „Bobas na Okrągłym Stole”. Przez kilka tygodni zbieraliśmy wspomnienia użytkowników – większość z tych, którzy nadesłali prace konkursowe, sięga pamięcią do samej końcówki PRL – szarych, kryzysowych lat 80. Niemal wszyscy autorzy wspominają zapach i smak cytrusów, nieosiągalnych na co dzień. Czekoladę, robioną w domach z mleka w proszku. I z niemal wszystkich prac przebija jeszcze jedno – ciepłe wspomnienia tamtych lat.

Czyżby tęsknota za PRL? Jury konkursowe nie miało wątpliwości: Nie!

– Ludzie, którzy wówczas byli dziećmi, nie tęsknią przecież za ustrojem. Pamiętają jednak, że ich rodzice mieli dla nich coś, czego oni swoim dzieciom dać zapewne nie mogą – ogrom czasu i uwagi – mówiła Maria Czubaszek, satyryk.

Za najlepszą pracę jury uznało wspomnienie Dnia Dziecka 1982 roku. „Pamiętam tłum dorosłych, wszelkie odcienie szarości i zieleni. Tematem dominującym było wojsko. Było duszno, nudno i strasznie bolały mnie uszy. Kapelę wojskową słychać było wszędzie, grała stanowczo zbyt głośno. Zero balonów, zajęć dla dzieci, konkursów i muzyki dla nas. Stałyśmy z mamą po oranżadę, którą sprzedawano z paki żołnierskiego Stara. Podobnie jak w kolejce po pomarańcze na święta; napoi zabrakło dwie osoby przede mną” – wspomina Mamakama.

W jury też ożyły wspomnienia. – A Dzień Kobiet? W bufecie piwo i wódka, pili mężczyźni. A kobiety kwitowały odbiór rajstop i goździków – przypominała Maria Czubaszek. – Raz kwitowałam odbiór „masy ciętej towarowej” – wspominała Joanna Szczepkowska. To też były goździki…
Mnie przypomniały się ciężarówki, ustawiane 1 maja i 22 lipca w okolicach placów, na których odbywały się oficjalne świąteczne wiece. Władza zapewniała frekwencję na uroczystościach, rzucając „na miasto” dobra deficytowe, sprzedawane na kartki albo zgoła niedostępne: masło, parówki, cukier czy wyroby czekoladopodobne.

- Ta praca jak dobra fotografia oddaje tamte czasy – uzasadniła werdykt Joanna Szczepkowska.

Drugą nagrodę jury przyznało bez wahania pracy „Moje wspomnienia”, nadesłanej przez ewa71. Zdecydowała ciekawa forma – cytaty z pamiętnika, prowadzonego, jak zapewniła autorka, już w czasach podstawówki. A w tym pamiętniku – prawdziwe radości i rozpacze dziecka i nastolatki, opatrzone komentarzami dorosłej Ewy71. W zagranicznej paczce miały być dwustronne flamastry. Nie było! Babcia ufarbowała pieluchy i uszyła piękną, kolorową spódnicę. Ale spódnica na deszczu puściła farbę!
- „.... dzisiaj na ZPT (zajęcia praktyczno-techniczne z podziałem na grupy chłopców i dziewczynek) robiliśmy dywanik ze starych pończoch - super mi wyszło ... ale awantura była w domu, zabrałam do szkoły worek z pończochami i pocięłam na dywanik, a one (te pończochy) były odłożone do naprawy... "Tak , tak pamiętam , że zanosiłam pończochy do reperacji do sklepiku, a na drzwiach wisiała kartka "Naprawiamy tylko porządnie uprane". - Czy jury mogło nie docenić takich wspomnień?

- Praca zasługuje na nagrodę również ze względu na piękną polszczyznę - podkreślił Bogdan Chrabota, który - nie mogąc wziąć udziału w obradach - swoją ocenę prac przekazał redakcji. 

Jury nie miało jednak wątpliwości, że również pozostałe prace, wybrane przez redakcję portalu, warto uhonorować. – Każda z nich pokazuje coś ważnego. Składają się na wspólny obraz tamtych dni – orzekli jurorzy.

Zobacz listę i fragmenty wszystkich prac wyróżnionych w konkursie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: album rodzinny, konkursy, rodzina, zabawy

Polecamy

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj