Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wtórne moczenie nocne

Naturalna rzecz i naturalne konsekwencje

O tym jak postępować z pięcio-, siedmiolatkiem, który nagle zaczął sikać do łóżka w nocy, rozmawiamy z Dorotą Kalinowską, psychologiem i terapeutą dziecięcym.

Dorota Kalinowska, psycholog, terapeuta dziecięcy

Dorota Kalinowska, psycholog, terapeuta dziecięcy



Dziecko przy kolegach, na zielonej szkole, albo podczas nocowania u przyjaciela, zalicza wpadkę. Wstydzi się iść do szkoły, boi się że będzie pośmiewiskiem. Jak uchronić je przed takim wstydem?

Lepiej zapobiegać i jeśli wiemy, że mokre noce zdarzają się częściej, namówić syna czy córkę na używanie w takich sytuacjach specjalnych majteczek. Ale jeśli już doszło do wpadki, też nie trzeba załamywać rąk. Jeśli sami nie zawstydzaliśmy dziecka, nie strofowaliśmy go, łatwiej będzie je przekonać, że zsikanie się do łóżka nie jest katastrofą, że takie rzeczy się zdarzają każdemu. Dziecko, które ma wysokie poczucie własnej wartości nie da się gnębić kolegom, nawet gdy będą się śmiać. „Fakt, zdarzyło mi się. Ale biegam szybciej od ciebie, chcesz się przekonać?”. Jeśli sami nie wyhodowaliśmy w dziecku poczucia ogromnego wstydu z powodu głupstwa, jakim jest mokra noc, nie będzie to dla niego wielki problem. Wstyd zaczyna się w domu, niestety.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 04-11-2014 09:46:37

    Właśnie jestem w temacie, bo mojemu synkowi zdarzyło się dwa razy zesikać w łóżko, a od roku funkcjonuje bez pampersa w nocy. Okazuje się, że zachowałam się ok, bo synek pomagał mi zmienić pościel, prześcieradło, przebrał się sam i wrzucił ubranka do pralki. I naprawdę długo myślałam nad tym, co tę sytuację mogło spowodowało i nie wiem. Raczej nic, co zdarzyło się w jego życiu, problem zwaliłam...

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj