Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rodzice pytają o atopowe zapalenie skóry (AZS), lekarze odpowiadają

Dzieci z AZS trzeba szczepić!

Czy dzieci z AZS należy szczepić? Czy i kiedy można im podawać pre- i probiotyki? W jaki sposób zapewnić przestrzeganie diety eliminacyjnej, gdy dziecko chodzi do szkoły czy przedszkola? To tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas spotkania edukacyjno-informacyjnego, zorganizowanego w ramach projektu Halo! ATOPIA dla rodziców i opiekunów dzieci z AZS.

Rodzice chcą wiedzieć, jak opiekować się dzieckiem z AZS

Fo. Projekt Halo! ATOPIA

Rodzice chcą wiedzieć, jak opiekować się dzieckiem z AZS

Spotkanie odbyło się 29 września przy Placu Konstytucji, w Warsztacie – przestrzeni udostępnionej bezpłatnie przez Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy. Zaproszonymi ekspertami były: dr n. med. Alicja Karney – pediatra, mgr inż. Joanna Żółkowska – dietetyk z Instytutu Matki i Dziecka oraz mgr Katarzyna Wyrzykowska – psycholog. W spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób: dzieci z  AZS, ich rodzice (opiekunowie) oraz osoby dorosłe z AZS.

Część najmłodszych gości uczestniczyła w spotkaniu już po raz drugi (pierwszy raz spotkały się w lipcu). Nawiązane znajomości, a nawet przyjaźnie ułatwiły angażowanie się w zabawę i wspólne prace. Zajęcia przygotowane przez Monikę Stopczyńską – profesjonalną animatorkę, pochłonęły dzieci bez reszty - dorośli w spokoju mogli poruszyć wszystkie, nurtujące ich kwestie.

Obecność dr Karney, pediatry, pozwoliła na zadanie wielu pytań dotyczących pielęgnacji małych dzieci i dbania o prawidłowy rozwój ich systemu immunologicznego. Rodzice pytali m.in. o podawanie szczepionek. Odpowiedź była jednoznaczna: dzieci z AZS należy szczepić koniecznie. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry mają obniżoną odporność, łatwiej zapadają na choroby i zazwyczaj gorzej je przechodzą – więc mimo iż reakcje poszczepienne mogą być dosyć silne, szczepienie w AZS jest jak najbardziej zalecane.

Zarówno dr Alicja Karney jak i dietetyk Joanna Żółkowska zalecały stosowanie pre- i probiotyków u małych dzieci. Preparaty te wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego i wspierają wypieranie zbędnych drobnoustrojów i bakterii patogennych. Dodatkowo dzięki dobrym drobnoustrojom jest możliwa synteza części witamin.

W trakcie rozmów pojawił się również temat witaminy D3. Okazuje się, że ok. 80 proc. dzieci powyżej 1 roku życia ma zaniżony poziom witaminy D3, szczególnie dzieci otyłe. Witamina D3 wpływa korzystnie nie tylko na gospodarkę wapniowo-fosforanową, ale też na wiele chorób o podłożu immunologicznym.

Sporo miejsca zajęły rozważania nad sposobami zapewnienia dziecku możliwości przestrzegania diety eliminacyjnej w miejscach żywienia zbiorowego (przedszkola, szkoły). Wniosek: byłoby dobrze, gdyby powstała lista placówek przyjaznych dzieciom z alergiami pokarmowymi, które często towarzyszą AZS.

Goście zostawili też wiele pytań zapisanych na kartkach. Na te pytania eksperci zaproszeni do projektu będą odpowiadać podczas kolejnych konferencji, a odpowiedzi zostaną ujęte w publikacji, przygotowywanej przez Fundację Alabaster we współpracy z lekarzami.

Portal eBobas.pl objął projekt Halo! ATOPIA patronatem medialnym.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj