Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z prof. Joanną Narbutt, specjalistą dermatologiem

Rozmawiamy o skórze dziecka

Przez ponad godzinę w piątek, 20 września 2013 roku prof. Joanna Narbutt odpowiadała na portalu eBobas.pl na pytania rodziców, dotyczące problemów ze skórą dziecka. Zachęcamy do lektury zapisu rozmowy na czacie.

Prof. Joanna Narbutt

Fot. Archiwum

Prof. Joanna Narbutt

 

ziejsa: Czy jest jakaś granica wieku, od której można zacząć stosować u dziecka kosmetyki, takie jak dla dorosłych, żele pod prysznic, płyny do kąpieli?

Prof. Joanna Narbutt: U małych dzieci sugeruje się stosowanie kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka. W przypadku, gdy dziecko jest zupełnie zdrowe i nie ma żadnych problemów ze skórą, kosmetyki „dla dorosłych” można stosować od mniej więcej 6 - 7 roku życia.

 

ptysiowa_mama: Czy stosowanie u dziecka różnych kosmetyków, różnych producentów, jest bezpieczne?

Prof. Joanna Narbutt: Kosmetyki dobieramy pod względem tolerancji. W przypadku stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych nie ma konieczności stosowania kosmetyków jednego producenta.
 

MAMA: Karolina nadesłała następujące pytanie: „Odwiedziłam różnych lekarzy ale nikt nie potrafi mi odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić. Pomijając różne problemy AZS z którymi sobie radzę to mam jeden podstawowy. Po każdej kąpieli moje dziecko ma czerwoną, swędzącą pupę, na którą żadna maść nie działa i drapie to aż do krwi co mnie przeraża i chciałabym mu jakoś ulżyć. Jest na etapie odzwyczajania od pieluch , bo wcześniej myślałam, że podrażnienie jest efektem ich stosowania, ale okazuje się że nie. Ma dwa i pół roczku, pieluchy ma zakładane tylko na noc. Jest to czerwona plama zawsze w okolicach kości ogonowej. Jak sobie z tym poradzić, aby ulżyć dziecku?”

Prof. Joanna Narbutt: Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. U części naszych chorych obserwujemy zmiany o charakterze pokrzywki po kontakcie z wodą, ale zazwyczaj występują one na większych obszarach, nie są ograniczone do jednej okolicy. Proszę spróbować stosowania delikatnych preparatów do mycia, dolewać do wody w kąpieli olejku emolientowego, kąpać dziecko w miarę chłodnej wodzie, a podrażnione miejsce posmarować od razu po kąpieli emulsją z gamy kosmetyków emolientowych. W przypadku braku poprawy, proszę skontaktować się z dermatologiem. Pomocne będzie przedstawienie mu zdjęć zmian chorobowych.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj