Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dlaczego dzieci podbierają rodzicom pieniądze? Jak reagować?

Nie można udawać, że nic się nie dzieje

0 tym, dlaczego dzieci podbierają pieniądze i jak należy reagować, gdy je na tym przyłapiemy, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to też jego sprawa.

Fot. iStockphoto

Na ogół, jeśli dziecko uczestniczy w podejmowaniu rodzinnych decyzji, to ma poczucie, że rodzinny budżet, to też jego sprawa.

Agnieszka Usiarczyk: Dlaczego dzieci kradną?

Radosław Kaczan, psycholog: Gdy dziecko dwu-, trzyletnie przyniesie do domu cudzą zabawkę, nie należy się tym martwić. Dzieci w tym wieku nie odróżniają tego, co jest ich, a co nie, nie znają też wartości przedmiotów ani roli pieniądza. Gdy zdarzy im się coś komuś zabrać, nie należy doszukiwać się niepokojącego podłoża a raczej wyjaśnić, że nie wolno zabierać czyichś rzeczy bez pytania. Takie małe dziecko na pewno nie zrozumie co zrobiło, jeśli mama czy tata będą na nie krzyczeć, że coś ukradło lub je ukarzą bez wyjaśnienia powodu.

 

Ale już czterolatek chyba zdaje sobie sprawę z tego, że kradzież jest czymś złym? Zapytany dlaczego zabrał koledze misia, odpowiada, że chciał mieć takiego samego lub, że nie wie czemu. Rzeczywiście nie wie czy kręci?

Małe dzieci są istotami bardzo pragnieniowymi. Chęć posiadania czegoś czasami bywa silniejsza i zdarza się, że trudno im się powstrzymać. Jeśli zauważymy, że syn lub córka przyniosą do domu coś nieswojego lepiej zapytać skąd to mają zamiast podejrzewać, że ukradło. Zdarza się, że kilkulatki wymieniają się zabawkami, pożyczają je sobie. Problem pojawia się, gdy kradną dzieci starsze, chodzące do szkoły, które doskonale zdają sobie sprawę z tego co robią.

 

Tyle, że one już zabawek nie potrzebują a pieniędzy.

Starsze dziecko ma więcej okazji do wydawania pieniędzy bez kontroli rodziców. Ma też więcej potrzeb. Może potrzebować pieniędzy na własne przyjemności, np. słodycze lub też jest zmuszane do przynoszenia określonych kwot starszym kolegom lub też wydaje je na używki. W takim przypadku konieczna jest interwencja dorosłych. Czasem też kradnie bo chce np. zyskać szacunek otoczenia. Często drobna kradzież traktowana jest w grupie jako dowód odwagi. U niektórych dzieci kradzieże pełnią funkcję zastępczą i rekompensującą, gdy w domu rodzice nie okazują im miłości i zainteresowania. Jest też grupa dzieci, którym robienie czegoś co jest zakazane, sprawia przyjemność.

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joanka106259 | 17-02-2015 19:23:12

    Nasz synek zbiera pieniążki do swojej skarbonki, żeby móc sobie czasem kupić coś co by chciał. Zdarza się, że zostawimy gdzieś jakieś drobne pieniądze i wtedy przychodzi i pyta czy może je sobie wziąć do swojej skarbonki. Raz chciał wyciągnąć drobniaki z męża spodni, ale wytłumaczyliśmy, że tak nie można i teraz zawsze, gdy jakiś pieniążek trafi w jego rączki pyta czy może go wziąć. Wszystko za...
  • Doris85 | 05-04-2015 13:10:48

    Zawsze trzeba z dzieckiem dużo rozmawiać i uczyć je prawidłowych zasad postępowania. Takie zbieranie drobnych pieniążków przez małe dzieci jest bardzo dobrą nauką oszczędzania i ogólnego obchodzenia się z pieniędzmi. Uczymy dziecka gospodarności i tego, że pieniążki z nieba nie spadają i że czasem trzeba długo pracować, aby kupić wymarzoną rzecz.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj