Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Najważniejsze komunikaty o samopoczuciu malucha

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?

 

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Fot. iStockphoto

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

 

Sygnały ostrzegawcze i ich konsekwencje

Tak jak brak ruchów dziecka, tak i ich nadmiar powinien zastanowić kobietę w ciąży. Gdy dziecko w brzuchu jest nadmiernie ruchliwe, puka, kopie i wierci się, to oznacza, że coś mu nie pasuje. Przeciwko czemuś „protestuje”. – Dziecko musi mieć czas na spanie. Takie ciągłe kręcenie się w brzuchu mamy oznacza coś niepokojącego: np. dziecko może być niedotlenione. Potrzebna jest diagnoza jaki jest tego powód: łożysko czy choroby matki np. cukrzyca, nadciśnienie lub choroba tarczycy. W zależności od ustalonego powodu, podaje się matce leki np. na obniżenie ciśnienia.

- Wiercenie się malucha może też sygnalizować, że dziecku brakuje powietrza. Często w takim przypadku podłącza się kroplówkę z magnezem, aby zrelaksować mięsień macicy i obniżyć ciśnienie krwi u matki. Dzięki temu naczynia się rozszerzają, dopływa więcej krwi i dziecko ma więcej tlenu. To tak, jakbyśmy mu otworzyli okno - wyjaśnia ginekolog.

Bolesne ruchy płodu nie wróżą nic dobrego. - Kiedy pacjentka skarży się na bolesność uderzeń, kopnięcia w pęcherz czy tuż pod wątrobę i towarzyszy im pieczenie, nie znaczy to wcale, że dziecko faktycznie mocno kopie. Może np. sygnalizować małą ilość wód w pęcherzu owodniowym i wtedy (przeważnie) kobieta musi się poddać specjalistycznemu leczeniu w szpitalu.

Zbyt gwałtowne ruchy dziecka mogą spowodować, że zostanie okręcone pępowiną. Czasem anatomicznie pępowina (sznur, który ma 50 cm długości, i od 1 - 2 cm szerokości i składa się z trzech naczyń) może być większa niż zwykle. Ale przy prawidłowej nawet długości pępowiny, dziecko może chwycić do rączki pępowinę i owinąć się nią wokół szyi, co poważnie utrudnia poród, bo z pępowiny tworzą się jakby szelki.

Nadmierne ruchy dziecka przed porodem też nie są wskazane:  dziecko może zmienić położenie z główkowego na pośladkowe i wtedy też mogą być utrudnienia przy porodzie.

 

Wielkie emocje niewskazane

- Napięcie nerwowe matki przenosi się na napięcie dziecka. Ale nie znaczy to, że w kinie maleństwo mocniej się rusza, bo przeżywa z mamą oglądany przez nią film. Dziecko może szybciej i więcej się ruszać, bo siedząca pozycja mamy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i dziecko ma przez to mniejszy dopływ krwi, czyli jest niedotlenione. Dlatego lepiej wybierać lekkie, komediowe filmy, przy których przyszłe mamy są rozluźnione – doradza lekarz medycyny. – Także kłótnia i duże emocje z nią związane, szkodzą maluchowi w brzuchu mamy. Moim zdaniem, również prowadzenie przez ciężarną osobiście samochodu po 20. tygodniu ciąży, nie jest wskazane. Łączy się ze stresem i zwiększa ruchy płodu – mówi Grażyna Komnata-Gajda.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: aleksandra_szewczyk.

Komentarze

  • Doris85 | 25-03-2015 23:00:25

    Wyraźne ruchy dziecka czuję od 20 tc. Są jeszcze bardzo nieregularne. Lekarz podczas badania USG uspokoił, że mogą być słabiej wyczuwalne przez ułożenie łożyska. Również budowa ciała ma tutaj znaczenie - osoby szczupłe szybciej czują ruchy niż te, które są posiadaczkami zbędnego tłuszczyka na brzuchu. Bez względu na wszystko - cudowne uczucie poczuć jak dziecko fika w brzuszku
  • gandzik13 | 19-05-2015 21:07:26

    należę do osób drobnych i pierwsze ruchy dziecka poczułam ok. 4 miesiąca, mimo że to moja pierwsza ciąża. Takie jakby bąbelki, ale inne niż jelitowe. Teraz, w 28. tc czuję regularne ruchy, szczególnie jak leże na wznak
  • Mamapo30 | 22-05-2015 23:42:08

    U mnie ruchy pojawily sie w 18-tyg. Jak czytałam te porównania pierwszych ruchów do głaskania skrzydłami motyla lub pocalunku ryby-to nie wiedziałam czego się spodziewać a ja rzeczywiście porównałabym je do intensywnych ruchow jelit :-) Później pojawiają się kopniaki i ruchy są o wiele wyraźniejsze.
  • krycha | 25-01-2017 22:20:26

    Ja stosowalam w poprzedniej ciąży i stosuję go teraz. To super sprawa. Moj pierwszy synek byl w brzuchu leniwy, a łożysko mialam na przedniej ścianie więc czasem nie czułam ruchów. Detektor bardzo mnie uspokajal. Teraz synek jest ciut bardziej aktywniejszy a i lozysko na scianie tylniej wiec tak często nie potrzebuję ale po prostu czasem sluchamy sobie serduszka

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj